راهنمای نگهداری جاروبرقی صنعتی

روش های اشتراک گذاری مقاله :

با توجه به تنوع مدل‌ها در جاروبرقی صنعتی، در بسیاری از محیط‌ها و به منظور انجام امور نظافتی مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه برای عملکرد در وضعیت ایده آل و افزایش طول عمر، نیازمند نگهداری و نظافت منظم و صحیح می‌باشد.

عملکرد عالی جاروبرقی در شرایط ایده آل نیازمند نظافت و نگهداری منظم بخش‌های مختلف آن است. این امور اغلب باید به‌ صورت روزانه و طبق دستورالعمل‌های سازنده دستگاه انجام گیرد. در واقع با انجام چند عمل ساده، عمر جاروبرقی افزایش یافته و عملکرد آن بهبود می‌یابد.

جاروبرقی صنعتی در صنایع مختلف برای جمع آوری مواد جامد و مایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طی زمان و به مرور کارایی و طول عمر آن کاهش می‌یابد. اما با مراقبت و رعایت نکاتی هر چند کوچک در هنگام استفاده و بازبینی‌هایی قبل و بعد از کار با جاروبرقی صنعتی، دستگاه شما برای مدت طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نگهداری مناسب از دستگاه هزینه‌های مربوط به تعمیر را تا میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. در صورتی که به درستی از دستگاه جاروبرقی صنعتی استفاده شود، افت بهره وری آن در طی زمان بسیار کم خواهد شد.

توجه به مواد موجود در محیط

هنگامی که از جاروبرقی صنعتی برای جمع‌آوری و یا انتقال مواد استفاده می‌شود باید به نوع مواد توجه نمود. به نوع آلودگی‌ها یعنی آلودگی مایع و یا محیط مرطوب حتما باید دقت نمود، تا از جاروبرقی آب و خاک استفاده شود. محیط‌هایی که دارای آلودگی‌های سمی و یا در مناطقی که مواد اشتعال زا و انفجاری وجود دارد حتما باید از جاروبرقی صنعتی مخصوص استفاده شود. در صورتی که مواد ساینده باشند باید مخزن دستگاه مقاوم با این مواد باشد.

پس با رعایت این نکات دراستفاده از دستگاه می‌توان از آسیب‌های احتمالی آن جلوگیری کرد و طول عمر آن را افزایش داد.

طریقه نگهداری صحیح دستگاه جاروبرقی صنعتی

جاروبرقی یک وسیله الکترونیکی است و باید در شرایط آب و هوایی مناسب قرار گیرد. باید آن را در محیط مسقف، خشک با دمای ۵ تا ۴۰ درجه سانتیگراد و میزان رطوبت کمتر از ۷۰ درصد نگهداری نمود. همچنین می‌توان آن را به وسیله یک کاور از گرد و غبار محیط  در امان نگاه داشت. برای بررسی دیگر قسمت‌های مکنده حتما باید دستگاه خاموش و از پریز برق جدا شود و حتما باید بررسی بخش‌های الکتریکی مانند کلیدها و کابل، اتصالات، خرطومی و صحت فیزیکی بدنه انجام شود. مخزن دستگاه باید به طور مرتب بررسی شود و حتما پس از پر شدن سه چهار حجم، تخلیه شود. فیلتر نقشی اساسی در عملکرد جاروبرقی صنعتی دارد و در صورت گرفتگی می‌تواند موجب بازده بسیار پایین دستگاه شود. نگهداری از فیلتر کاری بسیار پراهمیت است و به هیچ عنوان نباید از دستگاهی که فیلتر آن دچار گرفتگی شده استفاده نمود چرا که در بلند مدت موجب خرابی موتور مکنده می گردد. فیلتر باید پس از مدتی استفاده از دستگاه شستشو شود و یا در صورت امکان تعویض گردد. در برخی مدل‌های جاروبرقی تکاننده فیلتر ممکن است به صورت خودکار باشد و نیازی خارج کردن فیلتر و استفاده از روش‌های دستی نباشد.

عیب یابی جاروبرقی صنعتی

هرگونه اتفاق برای دستگاه مکنده می‌تواند کارکرد آن را دچار اختلال نماید. به همین دلیل قبل و بعد از استفاده حتما باید بررسی‌های لازم انجام و درصورت اشکال عیب‌یابی گردد. به طور مثال روشن نشدن دستگاه می‌تواند مربوط به عدم اتصال سیستم برق و یا حتی سوختن فیوز باشد. اگر مکش به درستی صورت نگیرد یعنی خرطومی سوراخ و یا مسدود شده است، در نظر داشته باشید که فیلتر به نظافت نیاز دارد. بنابراین به تمامی این نشانه‌ها باید دقت شود تا مشکل سریعا برطرف گردد و موجب خرابی دستگاه و صرف هزینه زیاد نشود.

 

 

فیلتر

فیلتر دستگاه وظیفه دارد تا از بازگشت ذرات ریز به محیط جلوگیری کند به همین دلیل است که به مرور زمان این بخش از جاروبرقی دچارگرفتگی شده و نیازمند نظافت است. سیستم تکاننده فیلتر به صورت دستی یا اتوماتیک انجام می‌شود، از اساسی‌ترین راه‌های نظافت جاروبرقی‌ها فیلتر آنهاست.

استفاده از جریان هوای با فشار در نظافت فیلتر توصیه نمی شود زیرا این کار می‌تواند موجب افزایش حفره در فیلتر شده و کاهش اثربخشی را به دنبال داشته باشد. تمیز کردن و تکاندن فیلتر بهتر است قبل از شروع فرآیند نظافت یا بعد از یک عملیات طولانی مدت انجام گیرد تا بهترین عملکرد را از خود نشان دهد. از طرفی فیلتر کاغذی دستگاه جاروبرقی صنعتی  را می توان با آب و مواد شوینده شستشو داد

مخزن

هنگامیکه مخزن جاروبرقی تا حداکثر سه چهارم ظرفیتش پر شود، می‌بایست آنرا تخلیه نمود. تخلیه منظم مخزن دستگاه، موجب عملکرد بهتر سیستم مکش آن می شوند.

اتصالات

خرطومی و دیگر اتصالات جاروبرقی در حین کار کردن یا نگهداری دستگاه، ممکن است با اجسام تیز یا در اثر عوامل دیگر آسیب ببینند. در صورت سوراخ شدن خرطومی مکش، قدرت نظافتی دستگاه کاهش یافته و مواد جامد و مایع به محیط نشت می‌کنند. بنابراین حتما قبل از شروع کار با جاروبرقی، اتصالات و خرطومی آن باید بررسی شود.

حتما قبل از شروع کار با جاروبرقی، اتصالات و خرطومی آن باید بررسی شود.

زمان نگهداری و نظافت جارو برقی صنعتی

مدت زمان دوره‌ای رسیدگی به دستگاه جاروبرقی، به مدت زمان بهره‌گیری از آن بستگی دارد. در صورتی‌ که دستگاه چند نوبت در روز استفاده می‌شود، بهتر است قسمت‌های مختلف آن در پایان روز کاری مورد بررسی قرار گیرند. امور تعمیر و نگهداری جاروبرقی نیز بایستی در بازه‌های زمانی منظم و بعضا به‌ صورت روزانه انجام شوند.

  • آسیب های فیزیکی فیلتر
  • خرابی بخش های الکتریکی مانند کلیدها و کابل‌ها
  • اتصال محکم پیچ‌ها
  • پرشدن مخزن
  • سالم بودن خرطومی و اتصالات جانبی دیگر.

توصیه

-بعد از یک روز کاری، فیلتر دستگاه باید بازبینی و نظافت شود. گرفتگی فیلتر، می‌تواند سبب کاهش قدرت مکش و حتی آسیب دیدن جاروبرقی گردد.

-خم کردن بیش از حد خرطومی، موجب کاهش عملکرد مکش و در دراز مدت آسیب دیدن دستگاه می‌شود.

-مسدود بودن خرطومی مکش، باید در طول عملیات نظافت بررسی شود.

-چرخ های حرکتی جاروبرقی باید بطور منظم چک شوند. این امر در زمان حرکت بر روی سطوح با آلودگی زیاد اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

-بررسی بدنه برای اطلاع از خوردگی یا آسیب های احتمالی بدنه باید به درستی صورت گیرد.

-دستگاه باید در محلی مناسب و به دور از برف و باران نگهداری شود.

 

 

 

عضویت در خبرنامه

ویکی کلین اولین نشریه تخصصی نظافت صنعتی

یافتن مقالات مورد نظر ...

ویکی کلین

درباره ما ...

سال هاست که در کشور عزیزمان ایران فقدان یک مجله نظافتی به زبان فارسی که آگاهی عمومی جامعه ایرانی را در این زمینه ارتقا دهد همواره احساس میشد.

از این رو تیم ماهنامه ویکی کلین همراه با جمعی از متخصصان فعال در این حوزه بر آن شد تا نشریه علمی جدیدی را به جمع مطبوعات فارسی زبان اضافه نماید. هدف اصلی این مجموعه به انجام رساندن وظیفه مهم آگاهی دادن به فارسی زبانان و ایرانیانی است که مشتاق دانستن مطالب تازه در زمینه های نظافت ، بهداشت و سلامت هستند و امید است اطلاعات مفید و تازه ای در اختیار خوانندگان خود قرار دهد.

ویکی کلین در شبکه های اجتماعی ...

فیسبوک
توییتر
لینکدین

برترین مقالات ماهنامه