ویکی کلین

ایمن‌سازی جامعه در مقابل رفتارهای ضداجتماعی

دیل کرپیل، مدیرعامل District Enforcement و کارشناس صنایع می‌گوید: قوانین محافظت از فضاهای عمومی (PSPOها) که اگر اجرایشان مؤثر و باثبات باشد، نیروی مثبتی برای تغییر در جوامع است.
از ریختن زباله در خیابان تا نقاشی روی دیوار، شهرهای بزرگ و کوچک در انگلستان، از رفتارهای ضداجتماعی یک اقلیت کوچک آسیب می‌بیند.

اگر بر این رفتارها کنترل نشود، این مشکلات پیچیده‌تر می‌شوند و اطمینان به ایمنیِ فضاهای شهری کاهش پیدا می‌کند و باعث افزایش تماس‌ها با پلیس به خاطر جرائم انجام‌گرفته می‌شود که بیشترشان در حوزه اجرایی مقامات محلی است.

‌قوانین محفاظت از فضاهای عمومی (PSPOها) رویکرد مثبتی است، اما آن‌ها نباید به طور مجزا درنظر گرفته شوند. این موضوع ثابت شده که اجرای مؤثر این قوانین، جرائم تکراری را کاهش می‌دهد، اما در صورتی که افسران اعمال قانون با سایر سازمان‌ها ازجمله پلیس، خیریه‌ها و خدمات اجتماعی همکاری کنند؛ باعث ایجاد فواید ملموس برای بخش بیشتری از جامعه می‌شود.

قوانین می‌توانند به طور قابل ملاحظه‌ای مسئولیت روزمره پلیس را کاهش دهند. با رویکرد درست و همکاری نزدیک چند سازمانی، اجرای مؤثر قوانین حفاظتی می‌تواند جامعه را به سرعت متحول کند و موجب بازسازی اعتماد و تقویت اقتصادهای محلی شود.

سردرگمی قوانین حفاظتی

قوانین حفاظت از فضاهای عمومی که در سال ۲۰۱۴ معرفی شدند، یکی از گزینه‌های مبارزه با رفتار ضداجتماعی هستند. این قوانین برای اطمینان‌بخشی از این موضوع طراحی شده‌اند که جامعه می‌تواند از فضاهای عمومی به شکل ایمنی بهره ببرد.

مقامات محلی قوانین حفاظت از فضاهای عمومی را با مشورت ایجاد می‌کنند تا مناطق مشکل‌دار را هدف قرار دهند. عدم رعایت این قوانین جرم محسوب می‌شود و منجر به صدور برگه جریمه ثابت (FPN) ۱۰۰ پوندی یا محکومیت به پرداخت غرامت تا مبلغ ۱۰۰۰ پوند می‌شود.

جنبۀ مثبت این قوانین محافظت از فضاهای عمومی، انعطاف‌پذیری است که به مقامات محلی در برخورد با بخش‌های خاصی از رفتارهای ضداجتماعی می‌دهند؛ مانند: ممانعت از گرداندن سگ‌های بدون قلاده در پارک‌های مشخص، محدودیت دوچرخه و اسکیت سواری در نواحی شلوغ و یا ممنوعیت مصرف الکل در مرکز شهرها.

با انجام وظیفه افسران محلی یا افسران خارج از محدوده، این قوانین فشار را از روی نیروهای پلیس برمی‌دارند و باعث بهبود ملموسی در رفتار جامعه می‌شوند.

مشکل این‌جا است که این قوانین به طور یکنواختی در سرتاسر انگلستان اتخاذ و اجرا نمی‌شوند، در نتیجه درک نقش آن‌ها و حوزه کاری افسرهای اعمال قانون مبهم است. از مردم تا پلیس و مأموران حفاظت جامعه، فقدان آموزش نه تنها ارزش قوانین حفاظتی را کاهش می‌دهد بلکه به طور بالقوه باعث درگیری بین سازمان‌هایی می‌شود که برای پیشرفت آسایش و رفاه جامعه باید با یکدیگر کار کنند.

 

ارزش همکاری

همان‌طور که جوامع به دنبال بازسازی و تجدید نیرو اقتصادهای ویران مراکز شهر هستند، قوانین حفاظت از فضاهای عمومی، نقش معنا‌دارتری را در راهبردهای مقامات محلی ایفاء می‌کنند. تضمین ثبات در اجرا عامل بسیار مهمی در اعتمادسازی و آموزش مردم درباره ماهیت جرم‌بودن این جرائم است. علامت‌گذاری درست همراه با اجرای مؤثر منجر به کاهش میزان تکرار جرم می‌شود.
مردم ارزش حضور تیم باتجربه را می‌دانند که تمرکزشان بر تعداد اندکی از افرادی است که معمولاً مسئول این مشکلات هستند؛ افسران اعمال قانون زمان دارند تا دلیل قوانین حفاظت از فضاهای عمومی را توضیح دهند، برای مثال: به افرادی که متوجه نمی‌شوند که دوچرخه‌سواری در مناطقی با تعداد زیادی عابر پیاده خطرناک است.

حتی شهرهایی با بهترین امکانات و مسیرهای دوچرخه‌سواری در اروپا مناطقی با ممنوعیت تردد دوچرخه دارند. مدیریت و اجرای مؤثر قوانین حفاظتی فضاهای عمومی با کاهش تعداد تماس‌ها با مرکز کنترل یا شکایت به پلیس‌های گشت درباره رفتار ضداجتماعی، فواید فوری برای نیروهای پلیس محلی دارد. این تازه آغاز کار است: افسران اعمال قانون تمام روز در حال گشت‌زنی پارک‌ها و خیابان‌های محلی هستند. آن‌ها باید مشکلات را بشناسند و با مردم جامعه ارتباط برقرار کنند؛ از مالکان فروشگاه‌ها و بهبود مناطق تجاری (BIDها) تا افسران حفاظت جامعه و مأموران تأمین امنیت پلیس (PCSO). نیروهایی که به شکل فعال با این تیم‌ها همکاری و از تجربه‌های ارزشمند واقعی آن‌ها استفاده می‌کنند، بینش خوبی از جامعه به دست می‌آورند.

 

گام محکم

تعداد زیادی از رفتارهای ضداجتماعی و جرائم سطح پایین، مانند دزدی از فروشگاه‌ها فرصت‌طلبانه است. با گسترش منابع، اعزام یک افسر گشت برای ایستادن در پارک محلی در تمام روز، تا به دنبال افرادی باشد که در مکان‌های عمومی نوشیدنی الکلی مصرف می‌کنند معنی ندارد، اما هر فرد درجه‌داری از جمله مأموران حراست، قوانین محافظت از فضاهای عمومی و افسران اعمال قانون بازدارنده قوی ایجاد می‌کند که تعداد تماس‌های همیشگی را کاهش می‌دهد. به عنوان منبعی باتجربه و با هدفی واضح، برای افسران اعمال قانون مؤثرتر است که برای وظایف و مشکلات مشخصی به جای نیروی پلیس اعزام شوند.

افسران باتجربه به سرعت با جامعه محلی آشنا می‌شوند و می‌توانند گوش و چشم پلیس‌های داخل اداره شوند. آن‌ها در موقعیت خوبی برای انجام عملیات مشترک با پلیس هستند و از آگاهی محلی‌شان برای پیدا کردن افرادی با حکم دادگاه استفاده می‌کنند و کمک می‌کند تا پلیس‌ها به سرعت آن‌ها را پیدا و حکم را اجرا کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند برای شناسایی افراد آسیب‌پذیر که صدور برگه جریمه مشخص، واکنش مناسبی برایشان نیست؛ ازجمله افرادی با مشکل اعتیاد، بی‌خانمانان یا کم سن و سال‌ها با خیریه‌ها و مقامات محلی کار کنند و تضمین دهند که از این افراد حمایت درستی به عمل می‌آید.

 

نتیجه‌گیری

ثابت شده است که مداخله فعال با رفتارهای ضداجتماعی فواید گسترده‌ای برای جامعه دارد و باید در دستورالعمل ارتقاء جامعه در اولویت قرار بگیرد. برای مثال: در بارنزلی، سرمایه‌گذاری بازآفرینی شامل تمرکز ویژه بر افرادی است که ممکن است بخشی از مشکل رفتار ضداجتماعی باشند. محافظان امنیت جامعه پشتیبانی، آموزش و توصیه‌هایی ارائه می‌کنند و پا به پای افسران قانون کار می‌کنند.

ارزشمندی برای جامعه بزرگ‌تر مهم است، با این‌که رفتار بد می‌تواند به سرعت، پیچیده و از کنترل خارج شود؛ رفتار خوب نگرش‌های درون جامعه را تقویت می‌کند. آموزش به افراد دربارۀ جرم‌بودنِ تمیزنکردنِ دستشویی سگشان یا سواری با اسکوتر برقی در یک پارک پُر از کودک، تأثیر ملموسی دارد: تکرار جرم را متوقف می‌کند.

PSPOها می‌توانند نیروی مثبتی برای تغییر باشند، اگر که به شکل مؤثر و ثابتی اجرا شوند. اقدام برای کاهش رفتارهای ضداجتماعی از طریق همکاری جوامع گسترده‌تر قضایی و اجتماعی با یکدیگر، جنبه مهمی در بازسازی جوامع است و موجب اطمینان افراد به محله‌شان و تقویت اقتصاد مرکز شهر می‌شود.

یافتن مقالات مورد نظر ...

ویکی کلین

درباره ما ...

سال هاست که در کشور عزیزمان ایران فقدان یک مجله نظافتی به زبان فارسی که آگاهی عمومی جامعه ایرانی را در این زمینه ارتقا دهد همواره احساس میشد.

از این رو تیم ماهنامه ویکی کلین همراه با جمعی از متخصصان فعال در این حوزه بر آن شد تا نشریه علمی جدیدی را به جمع مطبوعات فارسی زبان اضافه نماید. هدف اصلی این مجموعه به انجام رساندن وظیفه مهم آگاهی دادن به فارسی زبانان و ایرانیانی است که مشتاق دانستن مطالب تازه در زمینه های نظافت ، بهداشت و سلامت هستند و امید است اطلاعات مفید و تازه ای در اختیار خوانندگان خود قرار دهد.

ویکی کلین در شبکه های اجتماعی ...

فیسبوک
توییتر
لینکدین

برترین مقالات ماهنامه

برای عضویت در خبرنامه ویکی کلین ایمیل خود را وارد نمایید.

ویکی کلین تنها مجله تخصصی نظافت صنعتی