ویکی کلین

از تحلیل هزینه چرخه عمر در مدیریت تسهیلات چه می‌دانید؟

بعد از هزینۀ مبالغ زیادی برای ساخت‌وساز یک تسهیلات و نصب و راه‌اندازی تجهیزات داخل آن، طبیعی است که مشتری از پرداخت هزینه‌های بیشتر خودداری کند؛ اما اگر این خساست در کل تا مدیریت ساختمان و به طور خاص تا هزینه‌های نگهداری آن ادامه پیدا کند، در نهایت مشتری باید در آینده برای مشکلاتی هزینه کند که قابل پیشگیری بودند.

ام کی پادمانابهان، مدیرعامل شرکت خصوصی خدمات مدیریتی فابر سسیندوری می‌گوید: تحلیل هزینه چرخه عمر، روشی علمی برای محاسبه هزینه کلی یک دارایی در طول عمرش است؛ بنابراین مشتری را راجع به تصمیم مالی عاقلانه سرویس و نگهداری‌ منظم متقاعد کنید و از این موضوع مطمئن شوید که هر دارایی در سطحی عمل می‌کند که با استانداردهای تسهیلات کاملاً منطبق است.

 

لطفاً درباره مفهوم تحلیل هزینه چرخه عمر در مدیریت تسهیلات توضیح دهید.

به بیان ساده، این مفهوم یعنی کل هزینه‌ای که برای نگهداری مؤثر یک تسهیلات در شرایط مطلوبش در طول دوره فعالیتش لازم است. برای انجام این تحلیل، چندین روش وجود دارد. یکی از کارهای رایجی که در این صنعت پیگیری می‌شود، ارزیابی بازدهی خدمات و پذیرش چنین خدماتی از طرف مشتری است. پذیرش مدیریت دارایی از طرف مشتری، نقش مهمی را دارد.

 

این تحلیل چگونه انجام می‌شود؟

وقتی دارایی نصب و راه‌اندازی می‌شود، خدمات سرویس و نگهداری به طور یکسان به شرکت‌های خدماتی یا گروهی داخلی واگذار می‌گردد تا به طور مؤثری اجرا شود. برای دستیابی به خدماتی باکیفیت در حد استانداردهای مورد قبول مشتری، آن خدمات باید هر شش ماه یک‌بار، ارزیابی شوند تا شاخص‌های قابل سنجش را با استفاده از معیارهای ایمنی راهنمای صنعتی تسهیلات سر و سامان دهند. هزینه میانگین نگهداری سالم یک ملک در محدوده زمانی ایمن، هزینه چرخه عمر محصول/ تسهیلات را به ما ارائه می‌کند.

در بیشتر پیشنهادهای ساختاربندی، هزینه چرخه عمر به عنوان شاخص قابل سنجش نگهداری ملک گنجانده می‌شود تا ایمنی مطلوب و استانداردهای کیفی را برای یک دوره زمانی ثابت برآورده کند.

 

با تجربه شما، نتایج بلندمدت تصمیم مشتری مبنی بر اجتناب از صرف هزینه برای نیازهای مهم در کوتاه‌مدت چه خواهد بود؟

ما به طور رایج، شاهد این موضوع هستیم که برخی از مشتریان نسبت به هزینه پول برای نگهداری تسهیلات در شرایط مطلوب نگران هستند، حتی بعد از این‌که مبالغ هنگفتی را در ساختمان مورد نظرشان سرمایه‌گذاری کردند. در بیشتر موارد، چنین سناریوهایی به شرایط فاجعه‌باری می‌انجامد که بر تصویر آن تسهیلات تأثیر منفی می‌گذارد و آن‌ها در نهایت مدتی بعد، دو برابر مبلغی را هزینه می‌کنند که برای دستیابی به کیفیت استاندارد مشخص باید هزینه می‌کردند. توصیه می‌شود که از اول به طور سیستماتیک مبلغ منطقی را برای نگهداری تسهیلات هزینه کرد تا مطمئن شد که آن تسهیلات در تمام طول عمرش، برند خود را حفظ می‌کند.

 

چگونه مشتری را مقاعد می‌کنید که هزینه‌های حفظ و نگهداری معمول دارایی‌هایش را عقب نیندازد؟

متقاعدکردن یک مشتری برای هزینه کردن به منظور دستیابی به کیفیت مطلوب، کار چالش‌زایی است. همه انتظار بهترین استانداردها را با هزینه‌ای ناچیز دارند. همین‌جا است که ارائه‌کننده خدمات باید نقش بسیار مهمی را در متقاعدسازی مشتری راجع به مزایا و معایب اصلی استفاده از مواد و مصالح خاص ایفاء کند. ما باید به شکلی واضح و با ارجاع به منابع معتبر توضیح دهیم تا ایمنی تسهیلات و بهترین استانداردهای کیفی صنعتی را تضمین دهیم.

باید هزینه‌های بلندمدت بازسازی استانداردها را بعد از عملکرد نادرست تسهیلات به دلیل استفاده اشتباه از بخش‌ها، مواد شیمیایی یا مواد مصرفی در طول دوره خدمتش نشان دهیم.
تغییر در تصویر تسهیلات به بهترین شکل، مشتری را متقاعد می‌کند تا برای نگهداری برنامه‌ریزی‌شدۀ دارایی‌هایشان تأخیر نکنند.

 

هنگامی که نوبت به تعمیر یا جایگزینی دارایی می‌رسد، چگونه به مشتری توصیه کنیم تا بهترین محصولی را انتخاب کند تا طول عمر و مقرون به صرفگی چرخۀ عمر را تضمین کند؟

این امر نیاز به تحلیل کارشناسان دارد که آن‌ها تحلیل محصول، رضایت مشتری را در طول دورۀ استفاده‌اش، توانایی کارکنان برای مدیریت تسهیلات و شرایط محیطی مناسب با شرایط خاص تسهیلات را ارزیابی کنند.

در طول تحلیل محصول، ما باید ارزیابی دقیقی از نقاط ضعف آن در طول استفاده در ساختمان مشتری دیگر و ویژگی‌های ایمنی مطلوب داشته باشیم. سوابق دوره‌ای نگهداری همراه با پشتیبانی خدماتی از طرف تیم باصلاحیت در طول ارزیابی الزامی است.

همچنین ما باید اتفاقات در طول استفاده را بررسی کنیم تا مطمئن شویم که استانداردهای ایمنی رعایت می‌شوند. به طور کلی، اگر میانگین هزینه تعمیر دارایی‌ها بیش از ۸۰ درصد هزینه تولید باشد، توصیه می‌شود که آن را با وسیله‌ای جدید با ویژگی‌های بهتر جایگزین کرد تا از اختلال عملکرد در طول استفاده اجتناب کنید.

 

چگونه ارزیابی چرخه عمر دارایی‌ها، محصولات و تجهیزات به مشتری کمک می‌کند تا به اهداف پایداری‌شان دست یابند؟

تا زمانی که استفاده از دارایی در برآورده‌کردن انتظارات مشتریان در طول دوره چرخه زندگی مطلوبش مؤثر است، نشان‌دهندۀ پایداری کافی سرمايه‌گذاري‌شان است. اگر استفاده به دلیل چرخه عمر بیش از اندازه مؤثر نباشد، توصیه می‌شود که آن محصول با مدل تکنولوژی محورتری جایگزین شود تا ثبات استانداردهای کیفی را در محدودۀ انتظارات مشتری تضمین دهد.

وقتی محصولی کهنه می‌شود، کارآیی کلی و بازدهی آن کاهش می‌یابد و هزینه نگهداری محصول را در طول کارکردش بالا می‌برد. به این خاطر که فناوری به سرعت پیشرفت می‌کند، به طور جدی توصیه می‌شود که مشتریان، محصول را با محصولی با ویژگی‌های کارآمدتر و ایمنی بهتر جایگزین کنند تا به نتایج مطلوب دست یابند.

یافتن مقالات مورد نظر ...

ویکی کلین

درباره ما ...

سال هاست که در کشور عزیزمان ایران فقدان یک مجله نظافتی به زبان فارسی که آگاهی عمومی جامعه ایرانی را در این زمینه ارتقا دهد همواره احساس میشد.

از این رو تیم ماهنامه ویکی کلین همراه با جمعی از متخصصان فعال در این حوزه بر آن شد تا نشریه علمی جدیدی را به جمع مطبوعات فارسی زبان اضافه نماید. هدف اصلی این مجموعه به انجام رساندن وظیفه مهم آگاهی دادن به فارسی زبانان و ایرانیانی است که مشتاق دانستن مطالب تازه در زمینه های نظافت ، بهداشت و سلامت هستند و امید است اطلاعات مفید و تازه ای در اختیار خوانندگان خود قرار دهد.

ویکی کلین در شبکه های اجتماعی ...

فیسبوک
توییتر
لینکدین

برترین مقالات ماهنامه

برای عضویت در خبرنامه ویکی کلین ایمیل خود را وارد نمایید.

ویکی کلین تنها مجله تخصصی نظافت صنعتی