نظافت ایده‌‌آل با رمز «بابا»: بهداشت، اثربخشی، بهره‌‌وری، ایمنـی

روش های اشتراک گذاری مقاله :

گسترش سریع کووید-19 در سراسر جهان، اقدامات بهداشتی را مورد توجه جدی قرار داده است. در سطح شخصی، همه ما بیش از پیش، به طور منظم دست‌هایمان را می‌شوییم و ضدعفونی می‌کنیم. در همین حال، در بیمارستان‌ها، خواربارفروشی‌ها و سایر تأسیساتی که خدمات ضروری را ارائه می‌کنند، تیم‌های نظافت برای تمیز و ضدعفونی‌کردن سطوح درحال اضافه‌کاری هستند. حتی قبل از شیوع ویروس کرونا، تمیزکردن کف‌پوش‌ها برای کنترل بیماری‌ها بسیار مهم بود. درحالی که مشخص نیست ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود چه مدت می‌تواند روی سطوح از جمله کف‌ زمین یا کف‌پوش‌ها زنده بماند، سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند که این مدت ممکن است تا چند روز باشد. کف‌پوش‌ها به اندازه بسیاری از سطوح دیگر (دستگیره‌های در، کلیدهای چراغ و…) در معرض تماس خیلی زیاد نیستند، اما آلودگی‌های روی زمین می‌توانند به راحتی به سطوح دیگر انتقال یابند. مردم می‌توانند با کفش‌هایشان آلودگی‌ها را به هوا پرتاب کنند، میکروب‌ها می‌توانند روی چرخ‌ دستی‌ها و سایر تجهیزات به جای دیگری بروند و هر چیزی که از روی زمین برداشته می‌شود می‌تواند آلودگی‌ها را با خودش بیاورد. اسکرابر خشک‌کن سریع‌ترین، مؤثرترین و ایمن‌ترین روش برای نظافت کف‌پوش‌های سخت در تأسیسات تجاری، سازمانی و صنعتی است.

این مقاله به طور خلاصه بررسی می‌کند که چرا دستگاه اسکرابر روش مطلوبی است، بهترین روش‌ها برای استفاده از اسکرابر خشک‌کن را ارائه می‌کند و به برخی از سؤالات رایج در مورد تمیزی و نظافت برای جلوگیری از انتشار COVID-19 پاسخ می‌دهد.

وقتی صحبت از تمیزکردن کف‌پوش‌های سخت می‌شود، چرا باید از اسکرابر خشک‌کن استفاده کنید، به این دلیل که روش نظافت دستی (مثل تی کشیدن) به خوبی از پس این کار برنمی‌آید.

دلایل استفاده از اسکرابر خشک‌کن را می‌توان به چهار مزیت اصلی خلاصه کرد:

1. بهداشت: سطل آب تی فقط در اولین استفاده تمیز است. با هربار فرو بردن تی در این سطل، آلودگی‌های جدیدی وارد آب می‌شود. کف‌سابی تنها راهی است که تضمین می‌کند چیزی جز آب تمیز و مواد شوینده روی زمین نمی‌ریزید.

2. اثربخشی: تی کشیدن آلودگی‌ها را از بین نمی‌برد، بلکه فقط آن‌ها را در اطراف پخش می‌کند. گروهی از محققان کانادایی پس از اندازه‌گیری آلودگی باکتریایی روی تی‌های مورد استفاده در بیمارستان‌ها، به این نتیجه رسیدند که تی کشیدن مثل «نقاشی روزانه کف بیمارستان‌ها با مایع غلیظی از ارگانیسم‌ها» است. در مقابل، اسکرابرهای خشک‌کن به طور مؤثری آلودگی‌ها را تمیز می‌کنند و از بین می‌برند و به شما اطمینان می‌دهند که به استانداردهای نظافتتان دست پیدا می‌کنید.

3. ایمنی: پس از تی کشیدن، کف زمین خیس است و همین موضوع خطر لغزش و زمین خوردن را بالا می‌برد. یک دستگاه اسکرابر خشک‌کن با یک بار عبور، کف‌سابی و نظافت و خشک‌کردن را انجام می‌دهد تا کف زمین لغزنده نباشد.

4. بهره‌وری: حتی اگر تی کشیدن، روش ایمن برای نظافت باشد، باز هم روش مؤثری نخواهد بود. اسکرابر خشک‌کن‌ها می‌توانند تا چند برابر سریع‌تر از تی‌ها نظافت کنند و زمان نظافتچی‌ها را برای کارهای مهم دیگر آزاد ‌کنند.

 

بهترین روش‌ها برای نظافت با اسکرابر خشک‌کن

نظافت با اسکرابر خشک‌کن ذاتاً ایمن‌تر و مؤثرتر از تمیزکردن با استفاده از تی است. تا زمانی که تیم شما پروتکل‌های توصیه شده برای محافظت شخصی را رعایت می‌کند که از جانب مقامات بهداشت عمومی کشوری، منطقه‌ای، ایالتی و یا محلی صادر شده است (مانند استفاده از ماسک و دستکش، شستن مکرر دست‌ها، اجتناب از دست زدن به صورت)، استفاده از اسکرابر خشک کن‌ها، آن‌ها را در معرض خطر بالای ابتلا به COVID-19 قرار نمی‌دهد.

این موارد، بهترین اقداماتی هستند که به شما کمک می‌کنند تا عملکرد دستگاه را به حداکثر کارآیی برسانند:

1. از سیستم توزیع شوینده‌های شیمیایی استفاده کنید. اگر از شوینده‌های شیمیایی به اندازه کافی استفاده نکنید، نمی‌توانید به طور مؤثر تمیز کنید. اگر هم بیش از حد از این مواد استفاده کنید، نه تنها پولتان را هدر می‌دهید، بلکه خطر باقی‌ماندن مواد شیمیایی روی زمین هم وجود خواهد داشت. همچنین یک سیستم توزیع شوینده‌های شیمیایی، تیم شما را از ترکیب دستی مواد شوینده با آب و بیرون ریختن و تخلیه مخزن شوینده‌ها پس از هربار استفاده نجات می‌دهد.

2. دستگاه را تمیز و خشک نگه دارید. شما نمی‌توانید زمین را با تجهیزات کثیف تمیز کنید. پس از هربار استفاده، تمام قسمت‌های دستگاه ازجمله تمام برس‌ها و پدها باید کاملاً شسته و خشک شوند.

3. خشک‌کن‌ها و تیغه‌ها را به طور منظم بررسی کنید. اگر خشک‌کن‌ها در شرایط خوبی نگهداری نشوند، دستگاه نمی‌تواند آب کثیف را به طور مؤثر جمع‌آوری کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد تعمیر و نگهداری، این مطلب را بخوانید: «به حداکثر رساندن عمر و عملکرد اسکرابر».

4. پس از استفاده درب مخزن بازیابی را باز نگه دارید. این کار باعث می‌شود دستگاه خشک شود و باکتری‌های مولد بو از بین بروند.

5. زیاده‌روی نکنید. نتایج خوب تمیزی به استفاده از مقدار مناسب آب و مواد شوینده و زمان دادن به دستگاه برای انجام کارش بستگی دارد. میزان جریان آب و فشار پایین را به اندازه متناسب با حجم خاک و آلودگی روی زمین تنظیم کنید و اجازه دهید مدت کافی روی زمین بماند.

6. در مواقع لازم از اسکراب استوانه‌ای استفاده کنید. ماشین‌های استوانه‌ای به صورت مرطوب، گردوخاک‌های وسیع را از روی زمین پاک می‌کنند و آن‌جا را در یک مرحله تمیز می‌کنند. در مواقعی که گردوخاک‌های پراکنده زیادی وجود دارد، ماشین استوانه‌ای می‌تواند در زمان قابل توجهی صرفه‌جویی کند، زیرا قبل از نظافت نیازی به جاروکشی نیست.

7. از یک پد حاوی الماس یا زیرکونیای مکعبی استفاده کنید. پدهای حاوی الماس یا زیرکونیای مکعبی خیلی ریز، باعث تمیزی بی‌نظیر انواع خاصی از کف‌پوش‌ها می‌شود. این پدها در آزمایشات واقعی نشان داده‌اند که به میزان قابل توجهی تعداد باکتری روی کف‌پوش‌ها را کاهش می‌دهند.

8. در صورت نیاز دوبار اسکراب کنید. اگر فضایی خیلی کثیف باشد، شست‌وشو و کف‌سابی مجدد، احتمالاً تنها راه از بین بردن آلودگی‌های مقاوم است.

 

سؤالات متداول در مورد نحوه تمیزی و نظافت برای پیشگیری از شیوع COVID-19

 

از چه مواد شوینده‌ای در این دستگاه استفاده کنم؟ آیا می‌توانم از سفیدکننده استفاده کنم؟

شما همیشه باید دستورالعمل‌های مربوط به دستگاه را رعایت کنید و مطمئن شوید که شوینده‌ای که استفاده می‌کنید برای اسکرابر خشک کن‌ها تأیید شده است. برخی از دستورالعمل‌های رسمی ممکن است مواد شوینده‌ای را برای استفاده در برابر ویروس COVID-19 مشخص کرده باشند. اما استفاده از سفید‌کننده توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است به تجهیزات و کف‌پوش‌ها آسیب برساند.

 

• آیا می‌توانم از اسکرابر خشک کن برای ضد عفونی کفپوش‌ها استفاده کنم؟

خیر. اکثر مواد ضدعفونی‌کننده باید تا 10 دقیقه روی آن سطح بمانند که بیشتر از زمان تماس دستگاه با زمین در حین شست‌وشو و کف‌سابی است. وظیفه اسکرابر خشک‌کن این است که کف را به طور کامل تمیز کند، بعد شما می‌توانید در صورت نیاز آنجا را ضدعفونی کنید.

 

• آیا می‌توانم از آب داغ در دستگاه اسکرابر خشک کن خود استفاده کنم؟

خیر. نباید آب داغ‌تر از 40 درجه سانتیگراد را داخل مخزن بریزید. با این که ویروس بیماری کووید-19 به حرارت بیشتر از 56 درجه سانتی‌گراد حساس است، کشتن ویروس از طریق دمای بالا نیز به زمان طولانی‌مدت (حداقل 30دقیقه) نیاز دارد.

 

• آیا اسکرابر خشک‌کن به فیلتر HEPA نیاز دارد تا از ورود مجدد آلاینده‌ها از طریق اگزوز موتور مکنده به هوا جلوگیری کند؟

خیر. با این که فیلترهای HEPA آلاینده‌ها را در حین جاروی خشک محبوس می‌کنند، اما برای استفاده‌‌های مرطوب لازم نیستند، زیرا ذرات معلق به آب متصل می‌شوند و به محیط باز نمی‌گردند. اسکرابر خشک‌کن‌های به طور گسترده‌ای بدون فیلتر HEPA در صنعت نظافت خانه‌ها استفاده می‌شوند و الزامات سختگیرانه‌ای در مورد تعداد ذرات مجاز در هوا در این صنعت وجود دارد. ●

عضویت در خبرنامه

ویکی کلین اولین نشریه تخصصی نظافت صنعتی

یافتن مقالات مورد نظر ...

ویکی کلین

درباره ما ...

سال هاست که در کشور عزیزمان ایران فقدان یک مجله نظافتی به زبان فارسی که آگاهی عمومی جامعه ایرانی را در این زمینه ارتقا دهد همواره احساس میشد.

از این رو تیم ماهنامه ویکی کلین همراه با جمعی از متخصصان فعال در این حوزه بر آن شد تا نشریه علمی جدیدی را به جمع مطبوعات فارسی زبان اضافه نماید. هدف اصلی این مجموعه به انجام رساندن وظیفه مهم آگاهی دادن به فارسی زبانان و ایرانیانی است که مشتاق دانستن مطالب تازه در زمینه های نظافت ، بهداشت و سلامت هستند و امید است اطلاعات مفید و تازه ای در اختیار خوانندگان خود قرار دهد.

ویکی کلین در شبکه های اجتماعی ...

فیسبوک
توییتر
لینکدین

برترین مقالات ماهنامه