چگونه «اسکرابر» جایگزین سطل و جارو شد؟

روش های اشتراک گذاری مقاله :

«اسکرابر اتوماتیک» ماشین تمیزکننده‌‌ای است که جایگزین مؤثر و کارآمدی برای روش‌‌های سنتی و نخ‌‌نمای تمیزکردن همچون استفاده از «جارو» و «سطل» بشمار می‌‌آید. آن‌‌ها در 44 مدل متنوع و بازۀ 14 الی 42 اینچ عرضه می‌‌شوند. با اسکرابر اتوماتیک، فرآیند نظافت(شست‌‌وشوی کامل و خشک‌‌کردن سطوح) در یک‌‌مرحله انجام می‌‌گیرد، که در افزایش سرعتِ آن عملکردی خیره‌‌کننده از خود بجای می‌‌گذارد. از مهم‌‌ترین نکاتی که بایستی در انتخاب اسکرابرها درنظر گرفت، میزان فضای تحتِ اختیار است؛ چرا که رابطۀ مستقیمی میان میزان مساحت و سرعتِ این‌‌کار وجود دارد.

در این‌‌‌‌نوشتار، بتفصیل پیرامون اسکرابرها اطلاعاتی را برایتان گردآوری کرده‌‌ایم که خواندنِ آن خالی از لطف نخواهد بود: از نحوۀ استفاده، انواع و مهم‌‌ترین ویژگی‌‌هایشان، تا راهنمایی دقیق برای انتخابِ بهترین اسکرابر و سؤالاتِ متداولِ پیرامون آن‌‌ها و حتی ترفندهایی برای نگهداری و توصیه‌‌هایی برای پیش و پس از هربار استفاده از این دستگاه‌‌ها.

برای این‌که بهترین نتیجه را از تمیزکردن خود مشاهده کنید، باید قبل از استفاده از کف‌شوی یا اسکرابر چندین کار را انجام دهید. این مراحل که در ادامه توضیح داده خواهد شد، باعث می‌شود که کف‌پوش‌های خود را به بهترین کیفیت تمیز کنید و از آسیب‌رسیدن به دستگاه خود جلوگیری نمایید.

ابتدا، باید مطمئن شوید که باتری اسکرابر شما شارژ کافی دارد تا کار شما به شکل کامل به اتمام برسد. همچنین این نکته را درنظر داشته باشید که فقط در صورت نیاز، باتری را شارژ کنید؛ چون شارژکردن به دفعات زیاد می‌تواند عمر باتری را کاهش دهد.

دوم، مطمئن شوید که کف‌پوش‌ها را جارو کشیده یا خشک کرده باشید تا هیچ زباله‌ای روی سطوح باقی نماند. اگر مقدار قابل توجهی گردوغبار یا کثیفی روی کف باقی مانده باشد، می‌تواند باعث آسیب به اسکاج و همچنین سایش و پارگی برس یا درایور پد شود. کثیفی‌های مانده اگر خیس شوند، می‌توانند مشکلات زیادی در تمیزکردن ایجاد کنند، زیرا گل‌ولای می تواند در اطراف پخش شود و تمیزکردن آن دشوارتر می‌شود.

پس از تکمیل این مراحل، مخزن محلول اسکرابر خودکار را به همراه محلول تمیزکنندۀ موردنظر خود پُرکنید (پاک‌کننده‌های خنثی معمولاً بر روی بتن درزبند شده (Sealed) و پاک‌کننده‌های قلیایی برای بتن بهتر عمل می‌کنند). سپس دستگاه را روشن کرده و آن را تنظیم کنید تا تنظیمات موردنظر خود را داشته باشید.

سپس براش را وصل می‌کنید که با برس چرخشی و اسپین‌آف IPC Eagle که به صورت خودکار متصل می‌شود، این کار بسیار ساده است. در مرحله بعد، اسکاج را پایین می‌آورید و شروع به کار می‌کنید.

برای تمیزکردن یک مسیر، عبور کردن یک‌بار اسکرابر از آن معمولاً کافی است، اگرچه برای سطوح کثیف‌تر ممکن است بخواهید یک «پیش‌اسکراب» یا «دوبل اسکراب» را اجرا کنید که در آن ابتدا فقط با محلول تمیزکننده با اسکرابر خاموش انجام دهید و سپس اسکرابر را همان‌طور که معمولاً انجام می‌دهید، اجرا کنید.

درحالی با دستگاه درحال کارکردن هستید، اسکرابر اتوماتیک به سختی کار می‌کند تا کف‌ها را تمیز کند. ابتدا اسکرابر آب را در داخل برس توزیع می‌کند و از محلول تمیزکننده بهتر استفاده می‌نماید و سپس از طریق مخزن محلول خود به شیر برقی می‌رسد. سپس اسکرابر به همراه سیستم خلأ قدرتمند داخلی برای بازیابی آب و توزیع آن در مخزن بازیابی کار می‌کند. به دلیل استفاده از سیستم جاروبرقی، اسکرابر بلافاصله کف را خشک می‌کند.

چرا باید به فکر اضافه‌کردن اسکرابرهای تجاری به فهرست تجهیزات نظافتی خود باشید؟

همان‌طور که در بالا گفته شد، استفاده از اسکرابرها مزایای زیادی دارد. آن‌ها می‌توانند کف‌های شما را در مقایسه با روش‌های قدیمی بسیار تمیزتر کنند که به جلوگیری از خطر لغزش و افتادن در محیط شما کمک می‌کند و همچنین ظاهری بهتر به مکان شما می‌دهد. آن‌ها خیلی سریع‌تر از جاروها و سطل‌ها فرایند تمیزکردن را پیش می‌برند و به راحتی می‌توانید بهترین مدل را برای نیازهای خاصی که دارید پیدا کنید. برای تمیزکردن فضاهای باریک مانند راهروها، ورودی‌ها یا پیاده‌روهای تنگ می‌توانید از اسکرابر پشت ایستاده استفاده کنید و برای تمیزکردن سطوح بزرگ‌تر مانند گاراژ یا تمام یک مدرسه به یک اسکرابر بزرگ نیاز دارید که همۀ این مدل‌ها در بازار وجود دارند و به راحتی می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید.

اسکرابر در ابعاد صنعتی یکی از ابزارهای بسیار مفید برای تمیزکردن کف محیط‌های کاری است، زیرا استفاده از آن باعث می‌شود که کف‌پوش‌ها عاری از هرگونه آلودگی و کثیفی باشند. وقتی صحبت از کسب‌وکارها می‌شود، میزان هزینه بسیار مهم است. بنابراین قابل درک است که صاحبان مشاغل ترجیح می‌دهند تمیزکردن محل خود را بدون توقف‌کردن کارهای روزانه یا بستن راهروها با تجهیزات یا خیس‌بودن کف برای مدت طولانی انجام دهند.

خوشبختانه، راه‌حلی وجود دارد که همه این نگرانی‌ها را برطرف می‌کند، زیرا اسکرابرها با پاشیدن محلولی که تمام کثیفی‌ها را از بین می‌برد، تمیزکردن را انجام می‌دهند؛ سپس کف را جارو و یا تمیز می‌کنند تا کاملاً خشک شود.

شکی نیست که یک اسکرابر وسیله‌ای عالی برای کسب‌وکار شما خواهد بود، اما سؤال این است که کدام مدل برای شما بهترین انتخاب می‌باشد. انواع مختلفی از اسکرابر وجود دارد و نکتۀ کلیدی این است که اسکرابری انتخاب کنید که تمام نیازهای شما را رفع کند.

در ادامه چند نکته مفید را برای شما بیان می‌کنیم که در هنگام خرید یک اسکرابر مناسب برای محل کسب‌وکار خود باید درنظر بگیرید.

نیازهای خود را درنظر بگیرید: برای چه کاری به اسکرابر نیاز دارید؟ آیا می‌خواهید فقط کف‌های شما را جارو کند یا آن‌ها را تمیز کند و یا این‌که هر دو کار را برای شما انجام دهد؟ برای جمع‌آوری زباله‌هایی مانند قطعات فلزی بزرگ از روی زمین، یک جارو می‌تواند بهترین گزینه باشد. با این حال، اسکرابرها بهترین انتخاب برای تمیزکردن هرگونه کثیفی روی زمین ناشی از ریختن مانند روغن هستند. اگر برای قسمت نظافت محیط خود فقط یک نفر را دارید و قسمتی که باید تمیز شود بزرگ نیست، یک اسکرابر که هر دو کار را انجام دهد، می‌تواند گزینۀ خوبی باشد.

بزرگ یا کوچک‌بودن فضا: دو نوع اسکرابر وجود دارد که هر کدام بسته به نوع منطقۀ تمیزکردن، برای شما مناسب خواهد بود. اگر می‌خواهید یک منطقه بزرگ را تمیز کنید، دستگاه اسکرابر ماشینی ایده‌آل برای انجام این کار است؛ زیرا به دلیل ابعادش این کار را سریع انجام می‌دهد که این ویژگی، به‌عنوان یک مزیت برای فضاهای بزرگ به‌نظر می‌رسد. اگر منطقه ای که می‌خواهید تمیز کنید، کوچک یا باریک باشد؛ یک اسکرابر فشاری نیاز دارید تا فضاهای کوچک و تنگ را نیز به خوبی تمیز کند، هرچند زمان بیشتری طول خواهد کشید.

سطحی که باید تمیز شود: بهترین سطوح برای استفاده از اسکرابرها، کف‌های سخت هستند. با این حال، برای انجام تمیزکردن به بهترین شکل، باید لوازم جانبی مناسب برای اسکرابر خود مانند برس‌ها یا برس‌های لاستیکی نرم را نیز خریداری کنید.

اگر به این نکات توجه کافی داشته باشید، می‌توانید انتخاب مناسبی داشته باشید و مناسب‌ترین اسکرابر را برای مکان تجاری خود خریداری کنید. همچنین باید به خاطر داشته باشید که برای جلوگیری از پُرکردن چندباره مخزن در طول تمیزکردن، خرید دستگاهی با استفاده آسان و با یک مخزن ذخیره بزرگ نیز مفید خواهد بود.

 

 

انتخاب ابزار شما می‌تواند در میزان کارایی و بهره‌وری آن در نظافت مکان موردنظرتان تأثیر داشته باشد. بنابراین، شناخت انواع اسکرابرهای موجود در بازار و ویژگی‌های اصلی آن‌ها بسیار مهم است.

دستی: برای تمیزکردن مکان‌هایی که دسترسی به آن‌ها دشوار است، مانند راهروهای باریک، اسکرابرهای دستی احتمالاً بهترین انتخاب هستند.

سواری: اگر محل کسب‌وکار شما دارای فضاهای باز بزرگ است، شاید اسکرابرهای سواری بهترین گزینه برای تمیزکردن مکان شما باشند.

اگر به دنبال یک اسکرابر چندکاره هستید، این قبیل اسکرابرها می‌توانند برای شما مناسب باشند، چون نه تنها کف را تمیز می‌کنند؛ بلکه آن را صاف کرده و جلا می‌دهند.

قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب اسکرابر، شناخت نیازهای خودتان بسیار مهم است. به این ترتیب بهترین خرید را انجام خواهید داد و بهترین نتیجه را از دستگاه خود خواهید گرفت.

کسب‌وکارها بیشتر بودجه‌ای که برای نظافت درنظر می‌گیرند، صرف انجام کار می‌کنند. اگر صاحبان مشاغل ابزار مناسبی برای تمیزکردن مکان خود داشته باشند، می‌توانند هزینه‌ها را کاهش دهند. به همین دلیل اسکرابر وسیله‌ای قابل اهمیت است که باید آن را درنظر داشت؛ چون علاوه بر کاهش هزینه‌ها می‌تواند راندمان را نیز افزایش دهد. همچنین برای انواع کف‌ها و سطوح قابل استفاده است. هنگامی که تصمیم به خرید یک اسکرابر گرفتید، مهم است تا در مورد ویژگی‌های مختلف آن‌ آگاهی کسب کنید.

 

در این‌جا اطلاعات مفیدی وجود دارد که می‌تواند به شما در انتخاب درست کمک کند:
ظرفیت: ظرفیت مخزن آب باید متناسب با اندازه اسکرابر باشد. این تصور را نداشته باشید که یک مخزن بزرگ‌تر عملکرد بهتری ارائه می‌دهد.

کارایی: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک اسکرابر خوب، استفاده آسان است. اگر کار با دستگاه دشوار یا خیلی پیچیده است، احتمالاً انتخاب خوبی نیست؛ زیرا زمان زیادی طول می‌کشد تا کارمندان شما نحوه استفاده از آن را یاد بگیرند و در وقت یا هزینه شما صرفه‌جویی نمی‌کند.

دید کامل از موانع اطراف: شخصی که اسکرابر را اداره می‌کند، باید دید کاملی از آن‌چه در پیش است؛ داشته باشد. این امر برای جلوگیری از تصادف ضروری است و اسکرابری که این ویژگی را ندارد، می‌تواند یک خطر باشد.
تعمیر و نگهداری: مهم است که بدانید هرچند وقت یک‌بار باید تعمیر و نگهداری اسکرابر خود را انجام دهید. این اطلاعات را می‌توانید در دفترچه راهنمای دستگاه خود بیابید یا در صورت نیاز به جزئیات بیشتر از یک متخصص بپرسید.

لوازم جانبی: نه تنها اسکرابر مهم است، بلکه لوازم جانبی مکمل دستگاه نیز مهم است. برس‌ها و اسکاج‌ها برای اتصال به دستگاه باید به راحتی جدا شوند. ببینید چه لوازم جانبی را هنگام خرید دریافت می‌کنید، چون برخی از فروشندگان ممکن است این لوازم را جداگانه به فروش برسانند.

این اطلاعات مطمئناً به شما کمک می‌کند تا اسکرابر مناسب را با توجه به نیازهای خود پیدا کنید.

خرید اسکرابر می‌تواند کمی پُرهزینه باشد اما اگر به دید بلندمدت بنگرید، یک سرمایه‌گذاری بسیار ارزشمند خواهد بود. به همین دلیل داشتن اطلاعات بیشتر در مدل‌های مختلف اسکرابر می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید. در این‌جا تنها در چهار مرحله اطلاعات لازم درباره نحوه خرید یا انتخاب اسکرابر مناسب برای کسب‌وکارتان را دریافت خواهید کرد.

  • 1. تصمیم بگیرید که آیا به اسکرابری نیاز دارید که با باتری کار کند یا اسکرابری که از برق استفاده می‌کند. اگرچه استفاده از ماشین‌هایی که با باتری کار می‌کنند آسان‌تر است، اما ماشین‌هایی که با برق کار می‌کنند کمی ارزان‌تر هستند؛
  • بنابراین برای صاحبان مشاغل که می‌خواهند هزینه کمتری کنند، گزینه مناسبی هستند.
  • 2. هدف از خرید اسکرابر استفاده تجاری یا صنعتی است. بین استفاده تجاری و صنعتی اسکرابر تفاوت وجود دارد، بنابراین شما باید تصمیم بگیرید که کدام نیازهای شما را برطرف می‌کند. تجاری شامل فروشگاه‌های کوچک، مدارس، دفاتر و محل‌های کار می‌شود؛ درحالی که استفاده صنعتی برای انبارها، کارخانه‌ها و… خواهد بود.
  • 3. بودجه شما چقدر است. ممکن است بخواهید همه گزینه‌ها حتی خرید یک اسکرابر دست‌دوم را نیز بررسی کنید. با این حال، در درازمدت ممکن است به دلیل تعمیرات یا نگهداری احتمالی که به آن نیاز دارد، هزینه بیشتری از خرید یک اسکرابر نو بپردازید.
  • 4. لوازم جانبی را درنظر داشته باشید. بله، لوازم جانبی نیز مهم هستند، زیرا مکمل اسکرابر می‌باشند. این لوازم جانبی عبارتند از اسفنج، اسکاج و برس. شما باید بدانید که لوازم جانبی را از کجا می‌توانید تهیه کنید؛ آیا تهیه آن‌ها آسان است و هزینه آن‌ها چقدر است.

اسکرابرها مزایای زیادی برای صاحبان کسب‌وکار فراهم می‌کنند، زیرا تمیزکردن را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهند. آن‌ها را می‌توان بر روی سطوح مختلف مانند چوب، بتن، فرش یا کاشی استفاده کرد. آن‌ها در سطوح بزرگ یا کوچک کارایی دارند و به کمک اتصالاتی که در آن‌ها وجود دارد، می‌توانند به تمام گوشه‌ها و مکان‌های باریک دسترسی داشته باشند.
برخی از مشاغل یا سازمان‌هایی که می‌توانند از داشتن اسکرابر بهره‌مند شوند عبارتند از:

محیط‌های درمانی مانند اتاق‌های جراحی و بیمارستان‌ها: این‌ محیط‌ها مکان‌هایی هستند که سطح بهداشت باید بسیار بالا باشد، بنابراین یک اسکرابر ابزاری ایده‌آل برای این کار است.

کارخانجات و انبارها یا هر محیط صنعتی دیگر: زیرا داشتن کف‌پوش‌های خشک و بدون کثیفی می‌تواند امنیت کارگران را افزایش دهد.

فروشگاه‌های کوچک: افراد زیادی هر روز از فروشگاه‌ها و خرده‌فروشی‌ها بازدید می‌کنند، بنابراین تمیز نگه‌داشتن کف‌ها بسیار مهم است و یک اسکرابر این کار را بسیار آسان‌تر می‌کند.

مدارس و ادارات: اکثر این مکان‌ها دارای چند نوع کف‌پوش هستند، به همین دلیل نیاز به دستگاهی دارند که بتواند همه آ‌ن‌ها را به خوبی تمیز کند.

همان‌طور که می‌بینید، اسکرابرها ابزارهای کارآمد هستند که انواع کف‌پوش‌ها را بدون توجه به نوع کسب‌وکار یا محل، تمیز نگه می‌دارند.

اطلاع‌رسانی کافی به شما یکی از هدف‌های همیشگی ما است. پاسخ سؤالات خود در زمینه تمیزکردن کف‌پوش‌ها یا جواب نگرانی‌های خود در مورد اسکرابر را می‌توانید از ما دریافت کنید.

1. تفاوت بین یک اسکرابر، سوییپر، سوییپر-اسکرابر و اسکرابر-سوییپر چیست؟

سوییپر: با استفاده از برس‌ها، کف شما را خشک می‌کند و گردوغبار و زباله‌ها را از بین می‌برد.

اسکرابر: برای تمیزکردن با آب و مواد شوینده بسیار مناسب است.

سوییپر-اسکرابر: ابتدا یک جارو خشک، سپس یک اسکراب مرطوب در دو مرحله جداگانه انجام می‌دهد.

اسکرابر-سوییپر: یک فناوری 2 در 1 با استفاده از یک برس استوانه‌ای‌شکل برای تمیزکردن و جارو زدن همزمان است.

2. اسکرابر اتوماتیک چگونه کار می‎‌کند؟

اسکرابر اتوماتیک دارای مخزن آب تمیز و کثیف به شکل مجزا است. آب تازه از طریق مخزن محلول خود روی زمین ریخته می‌شود و برس‌ها کثیفی‌ها و زباله‌های روی سطح را به هم می‌زنند، سپس یک سیستم خلأ آب، آب کثیف را به یک مخزن بازیابی جداگانه منتقل می‌کند و در نهایت، اسکاج‌ها سطح را خشک می‌کنند. همۀ این کارها فقط با یک‌بار عبورکردن اسکرابر انجام می‌شود و آب کثیف دوباره بازیابی نمی‌گردد.

 

3. آیا باید قبل از شست‌وشوی زمین، کف خانه را جارو کنم؟

اگر میزان گردوغبار شما بسیار کم است، نیاز به این کار نیست و شستن کف کافی می‌باشد؛ اما اگر گردوخاک شما نسبتاً زیاد است، بهتر است یک جارو زدن سریع را انجام دهید. به طور کلی این کار بستگی به میزان زباله‌های کف شما بستگی دارد. می‌توانید به شرکتی که از آن خرید داشتید مراجعه کنید تا به شما کمک کنند که چه کاری را ابتدا انجام دهید.

 

4. یک سوییپر یا اسکرابر در هر ساعت چندمترمربع را تمیز می‌کند؟

این بستگی به برخی عوامل دارد. تمیزکردن کف انبارهای باز با تمیزکردن راهروها می‌تواند متفاوت باشد. همچنین مکان‌هایی که دارای گردوخاک سبک هستند، با مکان‌هایی که خاک‌های سفت دارند، زمانِ تمیزکردن متفاوتی خواهند داشت.

 

5. بهترین سوخت برای دستگاه من چیست؟

راهنمای دستگاه را مطالعه کنید تا در تصمیم‌گیری بین انتخاب ماشین‌های تمیزکننده کف دچار مشکل نشوید.

 

6. آیا اسکرابر و سوییپر دست دوم یا تعمیرشده فروخته می شود؟

بله. داشتن یک اسکرابر با کارایی بالا که بتوانید به آن اعتماد کنید، بسیار مهم است؛ می‌توانید مطمئن باشید که اسکرابر مورد استفاده شما به شکل کامل، از مجموعه برس و دستگاه اسکاج گرفته تا قاب و باتری‌ها، به‌طور کامل بررسی شده است و دارای قطعات جایگزین نو است. همچنین برخی از شرکت های ارائه دهنده این دستگاه‌ها توانایی تعمیر اسکرابر شما را دارند که این راهی مقرون به‌صرفه و سازگار با محیط‌زیست برای ارتقاء تجهیزات کف‌شویی صنعتی است.

 

7. آیا باید از مواد شوینده استفاده کنم؟

آیا ظرف‌ها را بدون صابون می‌شستید؟ یا دست‌های خود را فقط با آب تمیز می‌کردید؟ در مورد نظافت کف‌های خود بدون مواد شوینده به این موارد فکر کنید. (نکته: استفاده از مواد شوینده به شدت توصیه می‌شود.) شست‌وشوی کف با مواد شوینده به حذف آلرژن‌ها و میکروب‌ها کمک می‌کند و به همین دلیل می‌تواند تأثیر مثبت بر سلامت افراد حاضر در محیط شما داشته باشد.

 

8. کدام ماده شوینده بهتر است؟

متخصصان ارائه کننده دستگاه های نظافت صنعتی بهترین منبع برای کمک به شما در انتخاب بهترین شوینده بر اساس نوع کف‌پوشتان هستند.

 

9. همیشه باید از چه چیزی در کف‌شوی مراقبت شود؟

به طور کلی، شما باید نسبت به نگهداری این اقلام روی اسکرابر یا سوییپر خود فعال باشید. برای چک‌لیست تعمیر و نگهداری با جزئیات بیشتر، با کارشناسان شرکت مورد نظر تماس بگیرید.

 

10. چگونه از مناسب ‌بودن قطعه جایگزین برای سوییپر یا اسکرابر خود مطمئن شوم؟

ابتدا دفترچه راهنمای قطعات دستگاه خود را پیدا کنید. سپس شماره قطعه خود را شناسایی کرده و آن را در نوار جستجوی سایت شرکت مورد نظر تایپ کنید. هنوز چیزی را که نیاز دارید، پیدا نکرده‌اید؟ با شرکت تماس بگیرید و متخصص قطعات به شما کمک خواهد کرد.

 

11. اگر قصد اجاره‌کردن داشته باشم، از کجا می‌توانم این کار را انجام دهم؟

در ایران شرکت هایی وجود دارند که برای اجاره‌کردن اسکرابر و سوییپرها می توانید از ان‌ها کمک بگیرید.اسکرابر یا سوییپر صنعتی شما باعث می‌شود که محیط کاری سالم و تمیز داشته باشید. به همین دلیل مهم است که به شکل مناسب از آن‌ها نگهداری کنید. این به طولانی‌تر شدنِ عمر آن‌ها کمک می‌کند و در زمان و هزینه شما نیز صرفه‌جویی می‌شود. آیا می‌خواهید برای مدت طولانی‌تری از اسکرابر یا سوییپر خود بیشترین بهره را ببرید؟ این نکات و ترفندها را دنبال کنید تا دستگاهتان به بهترین شکل کار کند.

 

وضعیت شارژ باتری خود را بررسی کنید.

قبل از شروع به کار مطمئن شوید که باتری سوییپر یا اسکرابر شما کاملاً شارژ شده است. این اطمینان، باعث می‌شود که شما کار با دستگاه خود را با بیشترین سطح انرژی شروع کنید. این دقیقاً مشابه تقویت انرژی خود با یک فنجان قهوه قبل از شیفت کاری است. این کار شما را آماده می‌کند تا بهترین عملکرد خود را داشته باشید. اگر باتری شما به طور کامل شارژ نشده است، آن را دوباره به شارژ بزنید.

برس یا پد شست‌وشو را بررسی کنید.

اگر برس یا پد شست‌وشوی شما فرسوده شده باشد، به کف تمیز و براقی که دوست دارید، نخواهید رسید. اما می‌توانید قبل از شروع کار با بررسی سایش برس یا پد شست‌وشو، کار را آسان‌تر کنید. اگر در شرایط خوبی نیستند، آن‌ها را تعویض کنید. مطمئن نیستید به کدام نوع برس یا پد کف نیاز دارید؟ از کارشناسان شرکت مربوطه کمک بگیرید.

وضعیت تیغه اسکاج خود را بررسی کنید.

شما برای انجام کارهای خود نیاز دارید که تیغه اسکاج محکم داشته باشید. یک تیغه فرسوده، تمیزکردن کف‌ها را سخت‌تر از همیشه می‌کند. اما خبر خوب این است که تیغه‌های اسکاج همیشه در یک جهت تمیز می‌کنند، بنابراین اگر تیغه شما فرسوده شده است، می‌توانید به راحتی آن را بچرخانید تا بیشتر از آن استفاده کنید. این بدان معنا است که شما مجبور نیستید هربار یک تیغه جدید بخرید.

از خالی‌بودن مخزن بازیابی و تمیزبودن صفحه اطمینان حاصل کنید.

هرچه سریع‌تر بتوانید کار را به درستی انجام دهید، بهتر است. بنابراین، تا زمانی که هنوز آب در مخزن بازیابی اسکرابر صنعتی شما وجود دارد، تمیزکردن را شروع نکنید. آب باقیمانده به این معنا است که مخزن شما خیلی سریع‌تر پُرمی‌شود و به زودی باید کار را برای تخلیه آن متوقف کنید. با اطمینان از خالی‌بودن آن قبل از شروع، در زمان صرفه‌جویی کنید. همچنین بررسی کنید که صفحه نمایش تمیز و آمادۀ استفاده باشد.

برس سر اسکرابر را بررسی کنید.

اگر برس سر اسکرابر شما آسیب‌دیده باشد، این احتمال وجود دارد که در حین کار با مشکل مواجه شوید. اما به راحتی می‌توانید از آن جلوگیری کنید. قبل از شروع به تمیزکردن آن را بررسی کنید. نگاهی بیندازید تا ببینید آیا برس فرسوده شده است یا خیر و اگر فرسوده شده است، باید آن را تعویض کنید.

مخزن محلول را پُر کنید.

شما نمی‌توانید یک کف را با آب کثیف تمیز کنید. بهتر است هربار آن را تازه کنید. اطمینان حاصل کنید که مخزن محلول خود را با آب تمیز (حداکثر 60 درجه) پُر کرده‌اید و فقط از مواد تمیزکننده‌ای استفاده نمایید که برای شست‌وشوی صنعتی تأیید شده‌اند. راه‌حل مناسب را قبل از شروع پیدا کنید تا تمیزکردن کف‌ها برای شما بسیار آسان شود.

 

مخزن بازیابی را خالی و تمیز کنید.

اکنون زمان آن رسیده است که از شر تمام کثیفی‌هایی که به تازگی از روی زمین پاک کرده‌اید، خلاص شوید. حتماً قبل از خالی‌کردن مخزن بازیابی، دستگاه خود را خاموش کنید. سپس لوله را صاف کنید تا بتوانید محافظ را بردارید. قبل از گذاشتن اسکرابر در جایی برای نگهداری مطمئن شوید که مخزن بازیابی شما تمیز و خالی است و برای استفاده بعدی آماده می‌باشد.

مخزن محلول را خالی کرده و بشویید.

باقیمانده محلول تمیزکننده را از مخزن تخلیه کنید و سپس آن را کاملاً بشویید. مطمئن شوید که هیچ چیزی باقی نمی‌ماند تا از هرگونه مشکل در طولانی‌مدت جلوگیری کنید و از آلوده‌شدن آب تمیزی که دفعۀ بعد به دستگاه خود وارد می‌کنید، جلوگیری نمایید.

فیلتر مخزن محلول را بردارید و تمیز کنید.

هنگام تمیزکردن مخزن محلول خود همیشه باید فیلتر را تمیز کنید. این کار باعث می‌شود از شر هرگونه آلودگی خلاص شوید و از ایجاد مشکل در سیستم جلوگیری می‌کند. فیلتر را با آب خالص به راحتی شست‌وشو دهید. در عرض چند دقیقه می‌توانید آن را انجام دهید و اسکرابر شما برای دفعه بعدی که به آن نیاز خواهید داشت، آماده است.

برس یا پد را بردارید و تمیز کنید.

اگر برس یا پد شما قبل از شروع تمیزکردن، فرسوده نشده بود وضعیت آن را پس از استفاده حتماً بررسی کنید. اگر فرسوده به‌نظر می‌رسد، برس یا پد را تعویض کنید تا دستگاه شما برای کار بعدی آماده شود. اما اگر برس یا پد هنوز هم خوب به‌نظر می‌‎رسد، به‌راحتی آن را به‌طور کامل تمیز کنید تا کثیفی دیروز باعث نشود که در تمیزکردن بعدی مشکل داشته باشید.

تیغه اسکاج را تمیز کنید.

برای تمیزکردن تیغه اسکاج خود، آن را کاملاً با آب بشویید و مطمئن شوید که تمام کثیفی‌ها را پاک کرده‌اید. اگر یک طرف تیغه اسکاج فرسوده شده است، می‌توانید آن را برگردانید. اما اگر از هر دو طرف پوسیده شده است، با یک تیغه جدید جایگزین کنید.

دستگاه را تمیز کنید.

اسکرابر صنعتی شما پس از جابه‌جایی، نیاز به یک تمیزکردن خوب دارد. شما به یک پاک‌کنندۀ همه‌منظوره و یک پارچه مرطوب نیاز دارید و به سادگی تمام دستگاه را می‌توانید با آن‌ها تمیز کنید. کار را به درستی انجام دهید و دفعه بعد که کف‌ها را تمیز می‌کنید، کار با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

باتری را شارژ کنید.

هربار که از دستگاه برای 30 دقیقه یا بیشتر استفاده می‌کنید، باید باتری را دوباره شارژ کنید. این بدان معناست که اسکرابر شما آماده است تا دفعه بعد که به آن نیاز داشتید، کار کند. اگر دستگاه شما از باتری چرخه-عمیق استفاده می‌کند، از درست‌بودن سطح آب آن نیز مطمئن شوید.

به سادگی این نکات نگهداری را رعایت کنید تا اسکرابر یا سوییپر صنعتی خود را برای مدت طولانی‌تری در شرایط مطلوب نگه دارید.

شروع شست‌وشوی کف توسط ماشین‌ها به بیش از 100 سال قبل باز می‌گردد. اولین دستگاه‌های پولیش در آغاز قرن بیستم ساخته شد، تا یکنواختی را از کار نظافت دور کند. سپس در دهه 1930 مدلی برای تمیزکردن کف خیس ساخته شد و اولین دستگاه اسکرابر با عملکرد مکش یکپارچه در دهه 1950 در بازار ظاهر شد. نقطه عطف دیگری در سال 1986 با اولین اسکرابر دستی با برس‌های غلتکی اتفاق افتاد که در یک مرحله جارو زدن، تمیزکردن و خشک‌کردن را انجام می‌دهد و به طور قابل‌توجهی تمیزکردن کف‌پوش‌ها را بهبود می‌بخشد.

همگام با نیازهای مشتری

از آن زمان، اسکرابر کف یکی از اجزای ضروری فرآیند تمیزکردن کف بوده است. متناسب با نیازهای مشتریان جدید مدل‌هایی با فناوری دیسک یا غلتکی بسته به شرایط کف، ماشین‌آلات برای مناطق به‌هم ریخته و کوچک، استراتژی‌های پلتفرم برای کارایی و انعطاف بیشتر، مفاهیم زیست‌محیطی برای حفظ محیط‌زیست و همچنین راه‌حل‌های نوآورانه ایجاد شده‌اند. برای بهبود طراحی ارگونومیک اکنون دیجیتالی‌سازی خود را با سیستم‌های مدیریت فرایند را ثابت کرده است و راه را به سوی آینده نشان می‌دهد.

غلتک یا دیسک

اسکرابرهای کف از دهه 1950 برای تمیزکردن سطوح سخت و انعطاف‌پذیر کف، در محیط‌های داخلی استفاده شده است. فناوری تک‌دیسک مورد آزمایش قرار گرفته و اثبات شده است که نتایج خوبی می‌دهد. به ندرت فناوری غلتک یا برس تأثیری دارد. در سال 1986 متخصص نظافت کارچر، با واردکردن یک دستگاه دستی با برس‌های غلتکی، بازار را تغییر داد. این شرکت به نیازی که فقط منطقه‌ای بود، پاسخ داد؛ درحالی که آسیا، اروپای جنوبی و ایالات‌متحده اغلب شاهد نصب کف‌های ساختار یافته‌تر مانند کاشی‌های دوغاب‌شده یا سنگ‌های طبیعی با سطوح خشن‌تر هستند که با استفاده از فناوری دیسک تمیز می‌شوند.

صرف‌نظر از شرایط کف، برس‌های غلتکی عملکرد بهتری در مالش و صیقل‌دادن دارند و نتیجۀ یکدست‌تری حاصل می‌شود. برس‌های غلتکی با فشار تماس بالا کار می‌کنند، زیرا سطح تماس روی زمین کمتر است و چرخش‌های سریع‌تر نسبت به برس‌های دیسکی دارند.

پیروزی استراتژی‌های پلتفرم

بخش نظافت کف باید هزینه‌های فزاینده و انتظارات بالاتر رفتۀ مشتریان را برطرف کند، از این‌رو خواستار تنوع بیشتر و تمایل به هزینه‌های سرمایه‌گذاری پایین دارد. از ابتدای سال 2000، استراتژی پلتفرم شامل ایده استفاده از قطعات جدید تا حد امکان و کاهش قابل‌توجه هزینه‌های توسعه و تولید، ارزش خود را در توسعه مدل‌های جدید ثابت کرد. درجه‌ای از سفارشی‌سازی نیز امکان‌پذیر شد، چون معرفی مدل‌های مختلف هزینه زیادی خواهد داشت و مقرون به‌صرفه نیست. بسیاری از قسمت‌های دستگاه‌های جدید با توجه به نوع کف، شرایط و درجه کثیفی می‌توانند آزادانه توسط کاربر تنظیم شوند.

غلتک یا دیسک، باتری یا کابل، داشتن یا نداشتن پوشش محافظ، چرخ‌های پهن یا باریک، لوازم جانبی نوآورانه مانند توزیع‌کننده خودکار مواد شوینده یا سیستم‌هایی برای تنظیم پروفایل کاربران مختلف برای اپراتورها، تکنسین‌های خدمات و مدیران کسب‌وکارها؛ همه را می‌توان با توجه به نیازهای مشتریان انتخاب کرد.

 

توجه به محیط

موضوع اکولوژی در سال‌های اخیر در دستور کار نظافت ساختمان قرار گرفته است. کارچر محصولات سازگار با محیط‌زیست را برای کاربران حرفه‌ای توسعه داده است که تولیدات بسیار سازگار با محیط‌زیست و کارآمد را عرضه می‌کند. دستگاه‌های اسکرابر متعددی، صرفه‌جویی در انرژی را بسیار افزایش داده‌اند. آن‌ها با قدرت فن کمتر، استفاده کمتر از مواد شوینده و چرخش برس کمتر به شکل طولانی‌تر و با صدای بسیار پایین کار می‌کنند و صرفه‌جویی در انرژی را افزایش می‌دهند. این اقدامات باعث شده است که تا 50 درصد در مصرف انرژی و آب صرفه‌جویی شود و تنها با لمس یک دکمه می‌توان به بهترین کیفیت در نظافت‌کردن رسید.

اگرچه کرچر در سال 1996 یک ربات تمیزکننده را توسعه داد و آن را در فرودگاه‌های مختلف آزمایش کرد، اما استفاده از این ربات‌های اتوماتیک یا نیمه‌اتوماتیک هنوز یک رؤیا به‌نظر می‌رسد. در واقع، ماشین‌ها درحال حاضر در بازار موجود هستند اما بیشتر آن‌ها برای صرفه‌جویی اقتصادی در مناطق بزرگ طراحی شده‌اند. دیجیتالی‌سازی و اتوماسیون پتانسیل‌های جدیدی را برای تمیزکردن فراهم می‌کنند، اما همیشه به سمت ارزش افزوده برای کاربر حرکت می‌نمایند. اگر بتوان در ربات‌های تمیزکننده ایمنی و کارایی را با هم ترکیب کرد و همچنین مناطق با دسترسی سخت و کوچک را نیز با آن‌ها پوشش داد، ممکن است شاهد روندی جدید برای ماشین‌های اسکرابر برای صد سال آینده باشیم.

عضویت در خبرنامه

ویکی کلین اولین نشریه تخصصی نظافت صنعتی

یافتن مقالات مورد نظر ...

ویکی کلین

درباره ما ...

سال هاست که در کشور عزیزمان ایران فقدان یک مجله نظافتی به زبان فارسی که آگاهی عمومی جامعه ایرانی را در این زمینه ارتقا دهد همواره احساس میشد.

از این رو تیم ماهنامه ویکی کلین همراه با جمعی از متخصصان فعال در این حوزه بر آن شد تا نشریه علمی جدیدی را به جمع مطبوعات فارسی زبان اضافه نماید. هدف اصلی این مجموعه به انجام رساندن وظیفه مهم آگاهی دادن به فارسی زبانان و ایرانیانی است که مشتاق دانستن مطالب تازه در زمینه های نظافت ، بهداشت و سلامت هستند و امید است اطلاعات مفید و تازه ای در اختیار خوانندگان خود قرار دهد.

ویکی کلین در شبکه های اجتماعی ...

فیسبوک
توییتر
لینکدین

برترین مقالات ماهنامه