حفظ و نگهداری دستگاه واترجت

روش های اشتراک گذاری مقاله :

دستگاه واترجت صنعتی مانند ماشین نیست که ماهها بدون باز کردن درب موتور و بررسی میزان آب و روغن سالم بماند، این دستگاه به مراقبت و وارسی دقیق و منظم نیاز دارد. برای اینکه دستگاه خود را در بالاترین میزان بازدهی قرار دهید پیش از هربار استفاده از آن، به بررسی دستگاه بپردازید و آنچه لازم است را اعمال کنید. این کار را بعد از هربار شستشو با واترجت نیز انجام دهید.

هرگونه نشتی را بررسی کنید

قبل از هر چیزی مطمئن شوید دستگاه نشتی سوخت یا روغن ندارد. بدنه دستگاه، زیر پمپ و اطراف دستگاه را نگاه کنید تا مطمئن شوید قطره ای از روغن یا سوخت چکه نکرده است. حتی اگر مقدار کمی روغن و یا سوخت مشاهده کردید و این امر در دفعات مختلف تکرار شد، لازم است تا دستگاه را برای بررسی بخش‌های داخلی نزد یک متخصص ببرید. برهمین اساس چکه کردن آب را پس از روشن نمودن دستگاه مورد بررسی قرار دهید.

نازل، تفنگی و شیلنگ از اجزا بسیار مهم

گرفتگی نازل از مواردی است که می‌تواند تمامی فرایند نظافت را با مشکل روبه رو کند. پس با استفاده از یک گیره کاغذ یا گیره تمیز کننده مطمئن شوید تا خروجی نازل با جرم مسدود نشده است. پس از آن به نوبت تفنگی و شیلنگ می‌رسد. شیلنگ آب ورودی و شیلنگ فشار قوی دو جزء بسیار مهم دستگاه به شمار می‌آیند. اگر شیلنگ‌ها دچار ترک، پارگی و یا نشتی باشد فشار آب خروجی کم می‌شود. پس کارکرد صحیح این اجزا بسیار مهم است. همچنین می‌توانید پیش از شروع کار با دستگاه برای اطمینان از عملکرد صحیح ماشه تفنگی را کشیده و عملکرد فنر آن را بررسی کنید.

سطح سوخت و روغن را بررسی کنید

در واترجت بنزینی یا دیزلی توصیه می شود مخزن سوخت را هربار پس از به کارگیری پر کنید تا از ورود هوا به داخل مخزن جلوگیری شود. بسیاری از دستگاه ها دارای اندازه گیر سطح سوخت هستند، در غیر این صورت درپوش مخزن را بردارید و سطح سوخت را بررسی کنید.

  • تعویض روغن موتور

اگر قصد تعویض روغن موتور را دارید این کار را قبل از انبارسازی دستگاه انجام دهید، چراکه بهتر است دستگاه با روغن قدیمی و بی کیفیت انبار نشود. موتور برخی دستگاه‌های واترجت به صورت کاملا مهر و موم شده از سوی کارخانه ارائه می‌شود. در این صورت شما نمی توانید روغن موتور را تعویض کنید. اما در دیگر مدل‌ها به راحتی می‌توان این کار را انجام داد. فقط کافی است تا پیچ بالایی و پایینی موتور را باز کنید و اجازه دهید روغن تخلیه شود. باز کردن پیچ بالایی به هوای داخل موتور امکان خروج داده و به این ترتیب روغن در حین خروج به اطراف نمی‌پاشد. پس از خروج کامل روغن کافی است تا پیچ پایینی را بسته و روغن مناسب را جایگزین کنید. ( تقریبا 85% حجم موتور را پر کنید).

فیلتر هوا

در طراحی برخی دستگاه‌های واترجت برای جلوگیری از ورود ذرات ریز به داخل موتور از یک فیلتر هوا استفاده شده است. این قطعه به ویژه در مناطق آلوده و پر گرد و غبار می تواند به افزایش عمر موتور کمک زیادی کند. در صورتی که دستگاه شما هم مجهز به فیلتر هوا می‌باشد، از کارکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید. ابتدا فیلتر را خارج کنید و آن را بتکانید. ( به یک سطح بزنید تا آلودگی ها جدا شوند) سپس از یک دستمال مرطوب برای جداسازی ذرات آلاینده استفاده کنید. در صورت نیاز به تعویض، فیلتری مناسب با مدل دستگاه تهیه کرده و آن را جایگزین نمایید.

 

 

خاموش کردن دستگاه

پس از اتمام کار با دستگاه برای انبارسازی شما باید چند اقدام ساده انجام دهید:

  • اگر از نازل ماده شوینده در طی نظافت استفاد کردید پیش از خاموشی دستگاه، نازل ماده شوینده را جدا کرده و با یک نازل سفید یا سبز برای یک دقیقه اجازه دهید آب از دستگاه خارج شود به این ترتیب هیچ گونه ماده شوینده ای در دستگاه باقی نمانده و می‌توانید با خیال راحت آن را انبار سازی کنید.
  • پس از خاموش کردن موتور دستگاه، برای 10 ثانیه ماشه تفنگی را بکشید و اجازه دهید تمامی آب باقی مانده در بخش‌های داخلی از دستگاه خارج شود.
  • شیلنگ فشار قوی را از لنس و موتور جدا کنید و اجازه دهید آب داخل شیلنگ تخلیه شود.

https://pressurewashr.com/pressure-washer-maintenance/

انبارسازی برای زمستان

انبارسازی واترجت به منظور جلوگیری از آسیب به دستگاه در دمای پایین صورت می‌گیرد، درصورتی که واترجت شما با سوخت عمل می‌کند شما به تثبیت کننده سوختی نیاز دارید تا از موتور حفاظت کنید. همچنین هیچ آب یا ماده شوینده ای نباید در دستگاه باقی بماند. پس از خاموش کردن دستگاه، تثبیت کننده سوختی را در مخزن سوخت ریخته و برای 2 دقیقه موتور را روشن کنید تا در سراسر دستگاه گردش کند. سپس یک طرف شیلنگ مخزن ماده شوینده را به جای اتصال به مخزن، داخل سطل آب تمیز قرار داده و با فشار کم دستگاه را روشن کنید. اجازه دهید تا آب تمیز در تمام قسمت‌های داخلی دستگاه بچرخد. به این ترتیب ماده شوینده از تمام بخش‌های دستگاه خارج می‌شود. فراموش نکنید که برای تخلیه کامل آب از دستگاه، همواره پس از خاموشی موتور ماشه تفنگی را برای چند بار متوالی فشار دهید. در گام آخر از محلول ضدیخ برای ورودی پمپ استفاده کنید. (این کار را در صورتی انجام دهید که  دما در منطقه شما به دمای انجماد می‌رسد). در صورتی که شما یک دستگاه الکتریکی دارید فقط کافی است تا موارد ذکر شده برای محافظت از پمپ را انجام دهید.

https://pressurewashr.com/how-to-winterize-a-pressure-washer/

 

عضویت در خبرنامه

ویکی کلین اولین نشریه تخصصی نظافت صنعتی

یافتن مقالات مورد نظر ...

ویکی کلین

درباره ما ...

سال هاست که در کشور عزیزمان ایران فقدان یک مجله نظافتی به زبان فارسی که آگاهی عمومی جامعه ایرانی را در این زمینه ارتقا دهد همواره احساس میشد.

از این رو تیم ماهنامه ویکی کلین همراه با جمعی از متخصصان فعال در این حوزه بر آن شد تا نشریه علمی جدیدی را به جمع مطبوعات فارسی زبان اضافه نماید. هدف اصلی این مجموعه به انجام رساندن وظیفه مهم آگاهی دادن به فارسی زبانان و ایرانیانی است که مشتاق دانستن مطالب تازه در زمینه های نظافت ، بهداشت و سلامت هستند و امید است اطلاعات مفید و تازه ای در اختیار خوانندگان خود قرار دهد.

ویکی کلین در شبکه های اجتماعی ...

فیسبوک
توییتر
لینکدین

برترین مقالات ماهنامه