نماشویی ساختمان به روش سنتی

روش های اشتراک گذاری مقاله :

نمای هر ساختمان در شکل دهی به مجموعه شهری بسیار مؤثر است. زیبایی ظاهر ساختمان‌ها با حفظ محیط زیست و صرفه‌جویی در مصرف انرژی، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای زیبایی‌شناسی است.

شستشوی بیرونی ساختمان با روش‌های سنتی و دستی، مسئله‌ای زمان بر و پرهزینه می‌باشد و در مواقعی منجر به بروز حادثه در حین انجام فرایند نظافت می‌شود.

حفظ ظاهر مناسب و حرفه‌ای ساختمان‌ها بسیار دشوار است و فاکتورهای مختلفی مانند فضولات پرندگان، کپک‌ و قارچ‌، دیوارنویسی، آلودگی‌ و زباله‌، چربی و خاک، شرایط نامساعد جوی و محیطی چون زلزله، باد، باران اسیدی و رطوبت‌های خورنده، یخبندان، گازهای اسیدی موجود در هوای آلوده‌ی شهرهای بزرگ، اشعه ماورای بنفش خورشید، گرد و خاک‌ و دوده های حاوی مواد شیمیایی از جمله آلودگی‌هایی هستند که می‌توانند سطوح پنجره‌ها، دیوارها و نمای ساختمان شما را آلوده کنند. نظافت نمای ساختمان‌ها از دیرباز تا به اکنون توسط روش‌های سنتی به انجام می‌‌رسد تا این‌ که در سال‌های اخیر با پیشرفت علم و تکنولوژی ابزارآلات نظافت صنعتی رواج پیدا کرد، دستگاه نماشور و شیوه‌های نوین نظافت نمای ساختمان با استفاده از تکنولوژی و تجهیزات پیشرفته مکانیزه نظافتی هرگونه آلودگی از جمله باقی مانده مصالح گرد و خاک و خرابی و نقصان در سطح و آسیب دیدگی‌ را به طور کامل مرتفع می‌کند و خرابی‌های احتمالی و آسیب‌دیدگی‌ها سطح نما را به مرور زمان مشخص و از بین ‌‌می‌برد.

پیامدهای عدم شستشوی نما

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، نماشویی همچون گذشته عملیاتی دشوار، زمانبر و خطرآفرین نیست و کاربر در نهایت ایمنی می‌تواند با استفاده از دستگاه نماشوی، ساختمان‌ها را تا ارتفاع مشخص نظافت ‌کند. صرف نظر از ایجاد جلوه‌ای نامناسب در صورت عدم رسیدگی کافی به نمای ساختمان، نیاز به تعمیر نما وجود دارد که این امر هزینه ای به مراتب سنگین‌تر از نماشویی به صورت منظم و مستمر دارد.

دستگاه نماشویی، وسیله‌ای کاملا مکانیزه و قابل استفاده به منظور شستشوی نمای داخلی و بیرونی ساختمان می‌‌باشد که بدون نیاز به نصب داربست و خطرات قرارگیری در ارتفاع و یا صرف هزینه‌های اضافی امکان شستشوی حرفه‌ای و کاملا تخصصی هر نوع نما را فراهم می‌کند.

کیفیت شستشوی بالاتر

ابزارهای دستی و سنتی شستشوی به خوبی قادر به خارج نمودن آلودگی از شیارها و خلل و فرج سطح نمی‌باشند، ولی دستگاه نماشوی به درزهای سطوح نفوذ کرده و کثیفی‌ها را از آن خارج می‌نمایند و لکه‌ها و آلودگی‌ها را از بین برده و آن‌هایی که نیاز به مصرف بیشتر انرژی یا ماده شوینده دارد را آسان می‌سازد.

نماشور شیشه و کامپوزیت به دلیل دارا بودن به سیستم سختی گیر آب کار نظافت نما را به بهترین حالت انجام می‌دهد و از طرفی با لنس تلسکوپی قابل تنظیم و سبک می‌تواند به بهتر شدن کار کمک کند، در این دستگاه نماشوی شیشه و کامپوزیت پمپ آب به کار رفته که کارکرد آن را آسان می‌کند وصرفه جویی در وقت و هزینه و نیاز به تعداد بالای نیروی کار را کاهش می‌دهد و از مخاطرات انسانی جلوگیری می‌کند.

بهداشت محیط

نظافت سنتی با آب و محلول شوینده به صورت کنترل نشده مواد را بخش می‌کند، در این روش پس از پایان کار، سطوح مرطوب باقی می‌ماند و به راحتی خشک نمی‌شوند وهمچنین آب و آلودگی در میان درزها، شیارها و خلل و فرج سطح که منبع رشد باکتری و میکروب است باقی مانده و باعث ایجاد بوی نامطبوع در محیط می‌شوند که این کار کاملا با عملکرد دستگاه نماشوی در مغایرت است.

 

 

کاهش میزان مصرف آب و مواد شوینده

هنگام نظافت به روش سنتی، کنترلی بر روی میزان مصرف آب و ماده شوینده وجود ندارد و با هربار فرو بردن تی در سطل و خارج نمودن آن بخش زیادی از محلول شوینده از سطل خارج شده و روی سطوح ریخته می‌شود.همچنین ارتقا کیفیت نظافت و شستشوی سطوح در گرو تعویض مکرر آب سطل و جایگزین نمودن آن با محلول آب و ماده شوینده تمیز است، به این ترتیب در این روش حجم قابل توجهی مصرف می‌شود.

کاهش هزینه ها

مخازن بزرگ در مقایسه با روش سنتی، سطح وسیع‌تری را پوشش می‌دهد. کار با نماشوی، میزان مصرف انرژی توسط کاربر را به حداقل کاهش داده و احساس خستگی را از بین می‌برد و بازده نیروهای فعال را افزایش می‌دهد.

فیلتراسیون دستگاه نماشویی

سیستم فیلتراسیون قدرتمند دستگاه نماشوی آب را از داخل دستگاه عبور می‌دهد و دانه‌های کروی شکل آن به یک بخش یونی ثابت و یک بخش یونی متحرک، تبادل یونی برقرار می‌کند و آب را به ماده‌ای تصفیه شده تبدیل و از فیلتر خارج می‌نمایند. با توجه به نوع عملکرد سیستم فیلتراسیون دستگاه نماشوی، باید به سختی آب و مدت استفاده به نسبت تعویض فیلتر، در زمان مشخص توجه شود. همچنین در سیستم فیلتراسیون دستگاه برخی املاح و مواد معدنی در آب به کار گرفته شده و فرایند شستشوی نما را کاملا خالص می‌کند. به این ترتیب هیچگونه رد و لکه‌ای پس از خشک شدن بر روی سطح باقی نمی‌گذارد. یکی از ویژگی‌های دستگاه‌های شستشوی نما، تجهیز به یک سیستم سختی سنج آب است. به این ترتیب که میزان سختی آب تصفیه شده پس از عبور از دستگاه اندازه‌‌‌گیری می‌کند، عدم کارکرد صحیح فیلتر دستگاه به معنای فرارسیدن زمان تعویض آن محسوب می‌شود.

 

 

 

عضویت در خبرنامه

ویکی کلین اولین نشریه تخصصی نظافت صنعتی

یافتن مقالات مورد نظر ...

ویکی کلین

درباره ما ...

سال هاست که در کشور عزیزمان ایران فقدان یک مجله نظافتی به زبان فارسی که آگاهی عمومی جامعه ایرانی را در این زمینه ارتقا دهد همواره احساس میشد.

از این رو تیم ماهنامه ویکی کلین همراه با جمعی از متخصصان فعال در این حوزه بر آن شد تا نشریه علمی جدیدی را به جمع مطبوعات فارسی زبان اضافه نماید. هدف اصلی این مجموعه به انجام رساندن وظیفه مهم آگاهی دادن به فارسی زبانان و ایرانیانی است که مشتاق دانستن مطالب تازه در زمینه های نظافت ، بهداشت و سلامت هستند و امید است اطلاعات مفید و تازه ای در اختیار خوانندگان خود قرار دهد.

ویکی کلین در شبکه های اجتماعی ...

فیسبوک
توییتر
لینکدین

برترین مقالات ماهنامه