مقایسه اسکرابر شارژی با اسکرابر برقی

روش های اشتراک گذاری مقاله :

مدل‌هایی از کفشوی صنعتی که به صورت دستی هدایت و کنترل می‌شوند، در انواع مختلفی توسط برندهای فعال در این صنعت، به تولید می‌رسند. منبع تغذیه کفشور در دو نوع اسکرابر شارژی با اسکرابر برقی موجود است. برای هرکسی ممکن است سوال پیش بیاید که اسکرابر چیست و کارآن دقیقا چیست؟ برای این سوال که اسکرابر چیست اسکرابر یک دستگاه صنعتی نظافتی مخصوص شستشو و نظافت است. اسکرابر یکی از وسایل نظافت صنعتی است که در مکان‌های صنعتی با متراژهای بسیار بالا به کار می‌روند و می‌توان از آن برای انواع کف‌های موجود مثل کف سرامیک، کف پارکت و دیگر کف‌های موجود با جنس‌های مختلف به کار می‌برد. همچنین اسکرابر تمیز کردن و خشک کردن سطح را بطور همزمان با هم انجام می دهد و باعث می‌شود که هیچ ردی از آب و خیسی روی کف باقی نماند و سطح بطور کاملی خشک شود. در استفاده از اسکرابر می‌توان به این نکته رسید که اسکرابرها کار نظافت را بسیار آسان کرده‌اند زیرا که با افزایش کیفیت اسکرابر باعث افزایش سرعت کار می‌شوند.  اسکرابر همچنین انواع مختلفی دارد که می‌توان با توجه به نیاز مورد نظر استفاده کرد. اسکرابر را می‌توان در سطوح مختلف استفاده کرد.از انواع اسکرابر می‌توان به اسکرابر دستی و اسکرابر سرنشین دار نیز اشاره کرد که می‌توان از آن‌ها متناسب با نیاز و فضای مورد نظر استفاده کرد.

اسکرابر دستگاهی است که برای نظافت و شستشوی انواع کف با جنس‌های مختلف استفاده می‌شود. از اسکرابر برای نظافت سطوح مختلف در متراژهای مختلف استفاده می‌شود.از انواع اسکرابر در مکان‌هایی مانند کارخانه‌ها محیط‌های صنعتی ونظافتی، بیمارستان‌ها و همچنین محیط‌های دیگر استفاده می‌شود، قیمت اسکرابر با توجه به مدل و کارایی که انواع اسکرابر دارند متغیر است. نظافت صنعتی به کلی کار نظافت سنتی را منسوخ کرده و کیفیت کار را بسیار بالا می‌برد و باعث می‌شود که کار دشوار نظافت صنعتی به یک کار ساده و راحت تبدیل شود مشتری می‌تواند با انتخاب مدل‌های ساده تر مثل اسکرابر دستی که دارای رنج قیمت پایین تری نسبت به اسکرابرهای دیگر است اقدامات لازم را انجام دهد و از مزایای اسکرابرها بهره لازم را ببرد.

اسکرابر شارژی یا اسکرابر باتری دار

در دستگاه‌های کف شور دستی باتری دار تامین انرژی موتور حرکتی، موتور برس، موتور مکنده و دیگر بخش‌های نیازمند نیروی محرکه، برعهده چند باتری می‌باشد. این دستگاه‌های زمین شوی صنعتی دستی بدون نگرانی بابت نبود پریز برق در محیط، در بخش‌ها و راهروهای مختلف یک مجموعه قابل استفاده هستند. میزان شارژدهی باتری این دستگاه‌ها، بسته به ظرفیت باتری‌های آن اغلب بین دو تا چهار ساعت است. تناسب شارژدهی دستگاه با زمان نظافت حداقل یک مرحله ای محیط بایستی در انتخاب زمین‌شوی دستی مناسب در نظر گرفته شود.

اسکرابر برقی یا اسکرابر کابلی

اسکرابر برقی یا اسکرابر کابلی برای استفاده و عملکرد باید به یک پریز برق اتصال یابد. اتصال مستقیم این کف شوی صنعتی دستی به جریان برق موجب شده تا توان نظافتی آن نسبت به مدل‌های باتری دار بیشتر باشد. همچنین کاربر بدون هیچ نگرانی از اتمام شارژ، می تواند از آن استفاده کند. تفاوت منبع تغذیه بین برقی و باطری دار موجب شده تا مدل‌های کابلی به دلیل نداشتن باتری راحت‌تر جابجا و هدایت شود. تفاوت‌های دیگر دستگاه‌های اسکرابر دستی در پهنای نظافت، ظرفیت مخازن آب و موتور جلوبرنده می‌باشد. تغذیه مستقیم با برق شهری فقط در اسکرابر دستی وجود دارد.

مزایای اسکرابر شارژی

زمین شوی دستی یا کف شوی دستی دارای ویژگی ها و مزایای متعددی است که موجب شده استفاده از آن در مقایسه با روش‌های دستی رواج پیدا کند. این ویژگی‌ها کاربری آسان و عملکرد پربازده اسکرابر دستی را فراهم کرده و شامل موارد زیر می‌شوند.

قدرت مانور بالا

هنگامی که از اسکرابر دستی استفاده می‌شود، ابعاد کوچک آن در قدرت مانور آن تاثیر گذار است. ابعاد کوچک این دستگاه موجب شده تا بتواند راحت‌تر در یک فضای کم حرکت کند. در نتیجه قدرت مانور زمین شوی دستی بالا بوده و در محیط‌های دارای فضاهای کم عرض مشکلی در حرکت و نظافت سطح ندارد. این قدرت مانور باعث شده تا در محیط‌های وسیع نیز از این دستگاه‌ها به عنوان کفشور صنعتی مکمل جهت شستشوی بخش‌های کم عرض در کنار اسکرابر خودرویی استفاده شود.

کاربری آسان

دستگاه‌های زمین شوی دستی بدون موتور جلوبرنده عمل می کنند. اسکرابر دستی دارای موتور جلوبرنده نیازی به هل دادن دستگاه توسط کاربر نداشته و با سرعت مشخصی به جلو حرکت می‌کنند. در هر دو مدل این اسکرابر، بکارگیری سیستم‌های مکانیکی و بدون پیچیدگی خاص موجب شده تا کاربری و کنترل بخش های آن ساده و آسان باشد. این بخش‌های مکانیکی ساده و قابل فهم بوده و کمتر دچار خرابی و آسیب می‌شوند. به دلیل سادگی بخش‌های مختلف کنترلی دستگاه، همچنین کاربر با اندکی آموزش قادر به راه‌اندازی و کار با آن خواهد بود.

سهولت حمل و نقل

اغلب دستگاه های اسکرابر دستی دارای ساختار جمع و جوری هستند و به همین دلیل با آسانسور قابل جابجایی در بین طبقات یک مجموعه هستند. این موضوع ناشی از ابعاد کوچک و مناسب جهت قرار گرفتن در آسانسور و وزن کم متناسب با ظرفیت آسانسور مراکز تجاری و .. می باشد. مدل‌های کابلی نسبت به مدل‌های باتری دار وزن کمتری دارند و ساده تر جابجا می‌شوند.

مقرون به صرفه و سازگاری با محیط زیست

تهیه دستگاه زمین شوی دستی برای نظافت محیط یک سرمایه گذاری قابل اطمینان است که در صورت استفاده و نگهداری اصولی به بازگشت سرمایه می‌انجامد. همچنین اسکرابر دستی در مصرف آب و مواد شوینده صرفه جویی نموده تا سازگاری خوبی با محیط زیست داشته باشد. کاهش زمان شستشوی سطح با استفاده از اسکرابر موجب شده تا سطح به سرعت تمیز شود. نتیجه این امر، کاهش زمان به کار گرفتن نیروی خدماتی و در نتیجه کاهش هزینه‌های نظافت و شستشوی سطوح کف می‌گردد.

اسکرابر کابلی یا برقی

دسترسی به کابل برق اولین و اصلی ترین شرط در استفاده از دستگاه اسکرابر می‌باشد. این نوع منبع تغذیه فقط در زمین شوی دستی وجود داشته و انرژی مورد نیاز برای عملکرد دستگاه از طریق برق تامین می‌گردد. از جمله مهم ترین مزایای استفاده از این دستگاه عدم نگرانی از اتمام شارژ دستگاه به هنگام نظافت و امکان نظافت برای مدت طولانی تر است. قیمت پایین تر، وزن کمتر و شرایط نگهداری ساده تر از دیگر ویژگی‌های اسکرابر برقی کابل دار در مقایسه با نوع باتری دار می‌باشد.

مزایای استفاده از اسکرابر برقی در نظافت

بهره گیری از دستگاه‌های نظافت صنعتی در مقایسه با روش‌های سنتی شستشو و نظافت، مزایای متعددی به همراه دارد. اسکرابر برقی صنعتی نیز دستگاهی کاربردی برای شستشوی سطوح کف بوده و با بهره گیری از آن، ویژگی های بسیاری برای کاربرد و سطوح مهیا خواهد شد. در ادامه برخی از مهم‌ترین و موثرترین مزایای استفاده از دستگاه‌های اسکرابر برقی ذکر شده است.

افزایش کیفیت شستشو

طراحی ویژه دستگاه اسکرابر برقی صنعتی موجب می‌شود تا فشار وارد بر سطوح از طرف برس‌ها به صورت کاملا یکنواخت صورت پذیرد. در نتیجه تمامی بخش‌های محیط به طور یکسان نظافت می‌گردد و کیفیت حاصل در مقایسه با روش‌های سنتی شستشو افزایش چشم گیری خواهد داشت. همچنین در مراکز صنعتی نظیر کارخانه ها و کارگاه ها لازم است تا سطوح کف به صورت عمیق شسته شود که این امر با استفاده از دستگاه‌‌های تخصصی نظافت نظیر کفشور صنعتی امکان پذیر است.

افزایش سرعت انجام عملیات شستشو

وسعت بالای مراکز صنعتی موجب می‌شود تا عملیات نظافت به امری زمانبر تبدیل گردد، از طرفی نیاز به شستشوی پیوسته و روزانه برخی از این محیط ها به کارگیری نیروی خدماتی بیشتری می طلبد. این درحالی است شستشوی صنعتی با کمک دستگاه اسکرابر برقی سرعت نظافت را تا چندین برابر افزایش می‌دهد. در نتیجه کاهش زمان نظافت و جلوگیری از ایجاد مزاحمت در اثر انجام فرآیند شستشو به دلیل سرعت بالا یکی از بزرگترین مزایای استقاده از این دستگاه می‌باشد.

تاثیر مثبت بر محیط زیست

انجام عملیات نظافت همواره با مصرف حجم زیادی آب و مواد شوینده همراه است به ویژه اگر محیط وسعت و حجم آلودگی‌ها زیاد باشد. یکی از مزایای مهم در طراحی دستگاه‌های نظافت صنعتی بهینه سازی میزان آب و مواد شوینده مصرفی در کنار افزایش کیفیت نظافت انجام شده می‌باشد.

خشک کردن سطوح

انتقال آلودگی‌ها، رشد و تکثیر عوامل بیماری زا و آلوده کننده در محیط های مرطوب بسیار بیشتر از محیط های خشک است. دستگاه اسکرابر برقی صنعتی با برخورداری از یک تی و یک سیستم مکش می‌تواند آلودگی‌های به جای مانده بر سطح را همزمان با شستشو مکش کرده و کیفیت شستشو را افزایش دهد. از طرف دیگر به دلیل تجهیز به دو مخزن آب تمیز و کثیف مجزا شستشو هر بار با آب کاملا تمیز صورت گرفته از انتقال آلودگی‌های یک محل به محل دیگر جلوگیری می‌شود.

نکات مهم جهت استفاده صحیح از اسکرابر

برای رسیدن به حداکثر بازدهی دستگاه اسکرابر، جلوگیری از آسیب‌های احتمالی و همچنین افزایش طول عمر دستگاه، رعایت نکاتی در هنگام استفاده بسیار ضروری می‌باشد. در ادامه نکاتی ذکر شده که توجه به آن‌ها قبل از استفاده از دستگاه قابل اهمیت است.

  • مطالعه دفترچه راهنما

همراه با دستگاه یک دفترچه راهنما ارائه می شود که شامل نحوه عملکرد دستگاه، چگونگی کار با آن و آشنایی با بخش‌های مختلف می‌باشد. قبل از استفاده از دستگاه مطالعه این دفترچه به منظور استفاده صحیح از اسکرابر برقی و نحوه برخورد در هنگام مواجهه با خطرات و مشکلات دستگاه ضروری می‌باشد.

  • آماده کردن محیط

قبل از استفاده از دستگاه اسکرابر برقی صنعتی آلودگی‌های خشک سطح زمین را جمع آوری نمود تا خللی در کار دستگاه وارد نشود. همچنین برداشتن موانع موجب عملکرد بهتر، بالا رفتن کیفیت شستشو و تسریع در عملیات می‌گردد. همچنین باید توجه کرد که محیط در صورت تجهیز دستگاه به برس دیسکی به جاروب نیاز دارد چرا که از میان برداشتن آلودگی‌های جامد به وسیله دستگاه ممکن نبوده و یا موجب بروز مشکلات فنی در دستگاه می‌شود. این درحالی است که در صورت به کارگیری برس غلطکی نیاز به انجام این کاراحساس نمی‌شود.

  • شارژ کامل باتری

مراقبت از باتری در دستگاه اسکرابر برقی شارژی از موارد بسیار مهم است که همواره باید مدنظر قرار داد چرا که باتری به عنوان تامین کننده انرژی مورد نیاز تمامی بخش های دستگاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برای استفاده از اسکرابر برقی باتری‌دار حتما باید قبل از استفاده از دستگاه آن را به طور کامل شارژ نمود. با هر بار شارژ کامل دستگاه در حدود 3 ساعت توانایی شستشوی سطوح را دارد.

 

عضویت در خبرنامه

ویکی کلین اولین نشریه تخصصی نظافت صنعتی

یافتن مقالات مورد نظر ...

ویکی کلین

درباره ما ...

سال هاست که در کشور عزیزمان ایران فقدان یک مجله نظافتی به زبان فارسی که آگاهی عمومی جامعه ایرانی را در این زمینه ارتقا دهد همواره احساس میشد.

از این رو تیم ماهنامه ویکی کلین همراه با جمعی از متخصصان فعال در این حوزه بر آن شد تا نشریه علمی جدیدی را به جمع مطبوعات فارسی زبان اضافه نماید. هدف اصلی این مجموعه به انجام رساندن وظیفه مهم آگاهی دادن به فارسی زبانان و ایرانیانی است که مشتاق دانستن مطالب تازه در زمینه های نظافت ، بهداشت و سلامت هستند و امید است اطلاعات مفید و تازه ای در اختیار خوانندگان خود قرار دهد.

ویکی کلین در شبکه های اجتماعی ...

فیسبوک
توییتر
لینکدین

برترین مقالات ماهنامه